L, 26.11.2022

Ilmus artiklikogumik «Eesti digikultuuri manifest»

Kultuuritoimetus
Ilmus artiklikogumik «Eesti digikultuuri manifest»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Artiklikogumik «Eesti digikultuuri manifest»
Artiklikogumik «Eesti digikultuuri manifest» Foto: Tallinna Ülikooli Kirjastus

Eesti on maailmas põhjendatult tuntud kui edumeelne digiriik. Samas ei ole me suutnud panna seda digiriiki kuigi edukalt teenima meie riikluse kõige põhilisemaid väärtusi: keele ja kultuuri säilitamist ja arendamist.

Mure eesti keele ja kultuuri kestlikkuse pärast võtab avalikkuses üha suuremaid ja kummalisemaid vorme. Samal ajal kuuleme aga üha uutest Eesti e-riigi saavutustest. Mida toob saabunud digiajastu eesti kultuurile? Kuidas kanda Eesti e-edulugu üle ka kultuuri valdkonda?

Kultuuriministeerium kuulutas 2020. aasta digikultuuriaastaks. Käesolev raamat koondab ühtede kaante vahele sel puhul Tallinna Ülikooli ja Postimehe koostöös ilmunud kakskümmend esseed, mis algselt avaldati Postimehe lisalehe AK rubriigis «Digikultuur». Raamatu tarvis on autorid oma esialgseid kirjutisi täiendanud ja arendanud.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Siim Sikkut ütles, et kogumiku esseed olid Eesti digikultuuri aasta jooksul igalaupäevased oodatud palad. «Need avavad digikultuuri eri tahke, hetkeseisu Eestis 2020. aastal, suuri küsimusi ja julgeid ideid tulevikuteedeks. Kokkuvõtvas manifestis arvavad autorid, et kultuuri- ja digiriigil Eestil on vaja digikultuuri arengukava. Siinses raamatus on arengukava sisu juba suuresti olemas, hakka aga tegema,» lisas ta.

Raamatu koostajate arvates tuleks digikultuuri mõista uue tähendusloome kontekstina, uutmoodi «lingitud» maailmana, mida me alles hakkame paremini mõistma. See uus «digitaalne olukord» sunnib meid ka Eestis revideerima mitmeid seniseid põhimõtteid ja käitumisharjumusi.

«Eesti digikultuuri manifest» ilmub Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas «Bibliotheca Mediorum et Communicationis».

 Koostajad Indrek Ibrus, Marek Tamm ja Katrin Tiidenberg. Autorid Maria Hansar, Hilkka Hiiop, Indrek Ibrus, Madis Järvekülg, Veronika Kalmus, Rainer Kattel, Mare Koit, Oliver Laas, Mari-Liis Madisson, Merle Maigre, Anu Masso, Maarja Ojamaa, Pille Pruulmann-Vengerfeldt, Ulrike Rohn, Raivo Ruusalepp, Andra Siibak, Jaan Tallinn, Marek Tamm, Katrin Tiidenberg, Peeter Torop, Aro Velmet ja Andreas Ventsel. Illustraator Ülo Pikkov.

Märksõnad
Tagasi üles