P, 24.09.2023

Kellerteatris jõuab lavale järjekordne Edgar Allan Poe mõrvamüsteerium

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Kellerteatris esietendub kummituslik mõrvamüsteerium «Marie Rogêt’ mõistatus». Pildil Liis Haab ja Riho Rosberg.
Kellerteatris esietendub kummituslik mõrvamüsteerium «Marie Rogêt’ mõistatus». Pildil Liis Haab ja Riho Rosberg. Foto: Rene Topolev

Kellerteatris esietendub 28. veebruaril Edgar Allan Poe ja Vahur Kelleri kummituslik mõrvamüsteerium «Marie Rogêt’ mõistatus». Edgar Allan Poe rollis on Riho Rosberg, detektiivi Auguste Dupini mängib Meelis Kubo, Mary Rogersit Liis Haab. Lavastaja ja helikujundaja on Vahur Keller, kunstnik Britt Urbla Keller, koreograaf Kristina Paškevicius, maskikunstnik Sandra Lange, valgus- ja videokujundaja Rene Topolev ja grimmikunstnik Evelin Sulg. Etendused toimuvad  28. veebruaril ning 2., 3.,16. ja 17. märtsil.

«Marie Rogêt mõistatus» on Edgar Allan Poe teine lugu detektiiv Auguste Dupini novellide seerias. Charles Baudelaire nimetas seda jutustust «meistriteoseks» ja «imeks». See on esimene kirjanduslik mõrvamüsteerium, mis põhineb tõestisündinud lool. Poe püüdis poolteist aastat peale sündmusi, ajakirjanduses ilmunud artiklite põhjal, kauni tubakaneiu Mary Rogersi kadumise mõistatust lahendada. Ta viis New Yorgis sündinud loo tegevustiku Pariisi ja nimetas Mary Rogersi – Marie Roget’ks. Kuigi Poe analüüs on jutustuses vaimustav, ei õnnestunud suurel kirjanikul siiski süüdlaseni jõuda ja Mary Rogersi juhtum on tänaseni lahendamata.

180 aastat hiljem otsis Vahur Keller välja selle saladusliku looga seotud mälestused, tõendusmaterjalid, teooriad ja legendid ning saatis avastatud faktide valguses detektiiv August Dupini uuesti juhtumit uurima. Kirjanik Poe ja tema loodud tegelane Dupin äratavad lavastuses ellu juhtumiga seotud inimesi ning lahkavad läbisegi nii fakte kui fantaasiaid – kõik selleks et leida tõde. Kui mõrvamüsteeriumi asub lahendama Auguste Dupin, ei pääse isegi tema autor Edgar Allan Poe kahtlusaluste ringist. Ükski lugu ei ole vana, kuni see ei ole lõpetatud.

Esietendusega tähistab Kellerteater ka oma sünnipäeva. Põnevike, müsteeriumite ja krimilugude väljatoomisele keskendunud teater on tegutsenud nüüdseks juba kaks aastat. Kahe aasta jooksul on välja toodud 8 lavastust, antud üle 220  etenduse ja korraldatud mitmeid kontserte, millest on osa saanud üle 12000 inimese.

Teatri väravad on avatud juba ka enne uut esietendust ning  alates 10. veebruarist saab taas vaadata Kellerteatri publikulemmikuid,  Indrek Hargla «Kodukäijad» ja Anthony Shafferi psühhotrillerit «Mäng».

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles