K, 5.10.2022

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi parimad tööd on ERMis näitusel

Kultuuritoimetus
Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi parimad tööd on ERMis näitusel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Näitus «Eesti Disainiauhinnad 2020» ERMis.
Näitus «Eesti Disainiauhinnad 2020» ERMis. Foto: Anu Ansu

Täna, 3. veebruaril, avatakse Eesti disainiparemikku tutvustav näitus «Eesti disainiauhinnad 2020» ERMi püsinäituse «Kohtumised» keskel asuvas filmisaalis. Ruum on täitunud mänguliste värviliste kuubikutega ning tutvuda saab Eesti viimase kahe aasta parimate disainitöödega.

Konkursi ja näituse Eesti Disainiauhinnad (EDA)  eesmärk on tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

«Tahame EDA 2020 näitusega tuua näited heast disainist inimestele lähemale, et tekitada rohkem huvi disaini vastu ja diskussiooni disaini ümber. Samuti soovime tutvustada hinnatud kodumaiseid disainereid ja nende disainitud tooteid ja teenuseid, mis meid igapäevaselt ümbritsevad,» selgitab Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.

EDA 2020 näitus on valminud koostöös disainibürooga BYNEW, sisearhitekti Tõnu Kalpuse ja Eesti Disainikeskusega ning on inspireeritud Rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist.

«Olen alati tundnud suurt naudingut, kui saan osaleda sellises protsessis, kus lõpptulemus ei piirdu ainult ühe lahendusega ehk siis asjad saavad uue kasutuse või hooned uue elu. Antud näituse puhul võtsime disainibüroo BYNEW ja Eesti Disainikeskusega kohe eesmärgiks, et see peab toimima ka rändnäitusena, et poleks tegemist ühekordse projektiga ja lõpuks võiks näituse eksponaadid deformeeruda ümber näiteks mööbliks. Seetõttu sai materjalivalikuks puit (vineer ja puitprussid), mis on samuti taastuv vara,» kommenteeris näitust sisearhitekt ja disainer Tõnu Kalpus.

«ERM on varemgi näidanud disainerite uudisloomingut ja näiteks SÄSI auhinnatud töid, kuna kultuuripärandi varasalvest võib leida inspireerivaid ja värskeid ideid ka moodsa aja loomingu jaoks ent nii suures mahus pole Eesti disaini hetkeolukorda kajastavat näitust ERMis kunagi olnud,» sõnab elevil Eesti Rahva Muuseumi näituste juht Kristjan Raba.

Ühtlasi saab ERMis tutvuda Eesti disaini aastaraamatuga, mis koondab endas kahe aasta parimaid disainereid, disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimaste aastate edulood. Kõigil huvilistel on võimalik raamatut endale ERMi poest ka soetada.

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd, millest 49 saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitusel. Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda eestidisainiauhinnad.ee veebilehel.

EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:

- graafiline ja digitaalne disain;

- teenusedisain;

- BRUNO tootedisainiauhinnad;

- disaininihariduse auhind;

- valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Aasta Disainitegu);

- eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind).

EDA 2020 näitus on ERMis avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10.00–18.00.

Näitus on prii sissepääsuga ja jääb ERMis avatuks 31. märtsini.

Märksõnad
Tagasi üles