Ülilühikeste filmide konkursi tähtaeg läheneb ülikiiresti

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Nõukogude filmikaamera Kvarts 2x8S-3
Nõukogude filmikaamera Kvarts 2x8S-3 Foto: Erakogu

Eesti Filmi Instituut korraldab taas üheminuti filmi ideekonkursi, mille teema on «Keel ja keskkond». Esitatud ideede hulgast välja valitud projektid selguvad 15. märtsiks ja filmid peavad saama valmis 1. juuniks 2021.

Idee esitlus peab mahtuma ühele leheküljele (kuni 2000 tähemärki), kirjeldama filmi sisu, valitud filmiliiki või tehnikat ning muud, mida konkursil osaleja peab vajalikuks ära märkida. Üks inimene võib esitada maksimaalselt kolm filmiideed. Selleks, et tagada ideekavandi anonüümsus kuni žürii otsuse tegemiseni, ei tohi olla kirjelduses viidet filmi autorile ega tema varasematele töödele. E-kiri, millega saadetakse filmiideed kirjeldav fail, peab sisaldama autori ja teostaja nime.

Filmiidee autoril peab olema varasem filmiloomise kogemus. Seda tõendab asjaolu, et ideekonkursile esitatud teose autoril on vähemalt üks filmialane märge Eesti Filmi Andmebaasis.

Konkurss tuleb anonüümne ehk filmiideede avamisel ei tea žürii, kes selle taga toimetama hakkab. Selle lähenemise eesmärk on võimalikult vaba ideede ja lähenemiste käsitluse võimaldamine ning võimaliku eelarvamuse vältimine. Tähtis on idee ja teostuse kirjelduse selgus.

Oodatud on kõik filmiliigid ja nende lõimumised, katsetused ning eksperimendid. Ainsaks raamiks on ühe minuti piir ning professionaalne teostus, mis võimaldab filmi näidata nii kinos, tele-eetris kui ka voogedastuses.

Konkursile laekunud ideede seast valitakse 15 filmiideed, millele on tagatud 1000 eurot toetus.

«Minutifilmide festival tuletab filmitegijale meelde vastutust iga üksiku kaadriku ees. Lisaks on põnev mõtteharjutus etteantud vormile sobiv lugu luua - enamasti toimib see protsess ju vastupidi. Soovitan  kindlasti proovida,» kommenteerib Ave Taavet, kes tegi animafilmi «Leping».

2021. aasta konkursi ühine nimetaja on «Keel ja keskkond», aga loominguliselt tõlgendab iga autor antud vaatenurka ümbritsevale elule nii nagu temale sobib. Hindamisel on oluliseks mõõdupuuks filmi kasutamise sobivus haridussüsteemis ehk selle sidumise võimalikkus õppes ainekavaga. «Kaasaegne haridus vajab audiovisuaalseid teoseid, eelkõige filme, mida koolis ja huvihariduses annab kasutada ilma järgneva juriidilise nõusoleku taotlemise vajaduseta. 1-minuti filmid on selles suhtes suurepärane algatus. Need on jätkuvalt alles esimesed pääsukesed ja loodetavasti jõuavad lõpuks kohale hariduse jaoks terved (filmi)hordid,» selgitas EFI filmikirjaoskuse projektijuht Mikk Rand.

Eesti Filmi Instituut kutsus 1-minuti filmide konkurssi ellu 2020. aasta kevadel, kui Eestit tabas esimene COVID-19 pandeemia laine. «Digikultuuri aasta raames ja pandeemia tingimustes valminud 1-minutiliste filmide konkurss ning sellelt laekunud filmid olid kahtlemata üks 2020. aasta särav hetk kodumaises filmitaevas. Loomulikult ei kata 1-minuti filmid kogu filmikultuuri vajadusi, kuid selle toimumine andis paraja annuse vitamiini audiovisuaalsesse filmiskeenesse,» lisas Mikk Rand.

Eelmisel aastal valminud üheminuti filmid on ka praegu vaadatavad ning samuti vabalt edasi jagatavad ERR-i Jupiteri voogedastusplavormil.

 Lisainfo:

Tagasi üles