Saada vihje

Laupäeval esietendub Vanemuises Hella Wuolijoki perekonnasaaga «Niskamäe naised»

Copy
«Niskamäe naised» Vanemuise teatris. Ilona – Maarja Johana Mägi, Niskamäe vanaperenaine – Külliki Saldre.
«Niskamäe naised» Vanemuise teatris. Ilona – Maarja Johana Mägi, Niskamäe vanaperenaine – Külliki Saldre. Foto: Vanemuine

Laupäeval, 13. veebruaril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Hella Wuolijoki perekonnasaaga «Niskamäe naised». Lavastaja, dramaturg ja laulusõnade autor on Tiit Palu, kunstnik Lilja Blumenfeld, koreograaf Mare Tommingas, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla).

Osades: Külliki Saldre, Maarja Johanna Mägi, Ragne Pekarev, Priit Strandberg, Riho Kütsar, Merle Jääger, Saara Nüganen, Andres Mähar, Kaarel Pogga, Karol Kuntsel, Oskar Seeman, Ken Rüütel, Mirjam Aavakivi, Saara Kaljujärv, Trine Uusen, Gabriele Eensoo, Veronika Maide, Anabel Ainso, Eliise Virumäe, Merilyn Elge, Lisanna Lajal, Anette Pärn ja Kert Krüsban.

«Niskamäe naised» on lugu tugevatest naistest ja hingelistest meestest, samuti traditsioonide jõust ja maa väest. Niskamäe põlistalu valitseb Vanaperenaine, kelle järglaseks peab saama tema poeg. Poeg armub aga ülepeakaela haritud linnatüdrukusse, kes näeb oma pere tulevikku hoopis teisiti, kui Vanaperenaine seda sooviks.

Algab võitlus kaasaja nõuete ja vanade kommete, unistuste ja kohustuste, vere- ja armusidemete vahel. See suur eepiline draama kujutab neid valikuid, mille ees seisab inimene alati, ajastust hoolimata. Siin on nii vanatestamentlikku vankumatust kui põhjamaa lühikese suve hullutavaid ihasööste, nii pisiasjalikke intriige tagatubades kui saladuslikke suusaretki metsades.

Lavastust saadab elav muusika. Tangod, polkad ja jenkad tulvavad armastusest ja igatsusest. Vanaperenaine võitleb lõpuni ega anna armu ei endale ega teistele, sest mängus on Niskamäe tulevik.

Hella Wuolijoki ehk Hella Murrik on Eesti päritolu Soome kirjanduse klassik, kelle loomingus on sageli esil võimsad naised. Vanemuise «Niskamäe naiste» dramatiseering põhineb kahele Wuolijoe viiest näidendist koosnevast tsüklist: näidenditele «Niskamäe naised» ja «Niskamäe leib».

Tagasi üles