Tallinna Linnateater jätkab oma peakunstnike tutvustamist raamatute vahendusel. Seekord jõuab kaante vahele Tallinna Linnateatri (toonase Noorsooteatri) esimese peakunstniku, 2019. aastal 95. juubelit tähistanud legendaarse eesti teatrikunstniku Mari-Liis Küla lugu ja looming.
Ene-Liis Semper koostas raamatu Mari-Liis Külast
Ene-Liis Semperi koostatud raamat-album räägib Mari-Liis Küla isiksusest, kujunemisest kunstnikuks ja loomingust, vaadeldes tema elu läbi kõigi eluperioodide: lapsepõlv, kooliiga, õpingud kunstiinstituudis, töö erinevates teatrites ning koostöö lavastaja Voldemar Pansoga.
Mari-Liis Küla on unikaalne looja, kelle jõulist ja uuenduslikku käekirja ja leidlikku materjalikasutust mäletatakse siiani, mistõttu on ka kunstniku enda meenutused möödunust värvikad ja tabavad – aastad ajakirjas Siluett ja Leningradi moemajas, lapsepõlvereisid vanematega Euroopasse ja hilisem paralleelreaalsus ehk Nõukogude tegelikkus. Voldemar Panso lähima kaastöötajana avab Küla ka mitme legendaarse lavastuse tagamaid, selgitades tollast kujundite valikut ja absurdseid poliitilisi olusid. Teos sisaldab olulisel määral kunstniku (töö)kavandeid (lavakujundused, kostüümikavandid, lavajoonised jms), millel on kunsti- ja teatrilooline väärtus.
Raamatu koostaja Ene-Liis Semper: «Mari-Liisi loomingulise pärandi köitvus seisneb tema eskiiside vahetus, kohati lausa halastamatus väljenduslaadis… töötatud on mitte ainult kiiruga vaid ka kirega. Kuulates Mari-Liisi lühikesi, teravaid mälupilte ja imetledes tema häbenematult isikupärast mõtteviisi, hakkasin mõtlema raamatule. Olgu see kummardus ühelt kunstnikult teisele, pea poolesajandilise vahega.»
Raamatu koostas Ene-Liis Semper, kujundaja Martin Pedanik, keeletoimetaja Anu Rooseniit, digiteerijad Mart Laul (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum) ja Siim Vahur (Tallinna Linnateater).
Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.