N, 30.03.2023

Ilmunud on Alo Põldmäe raamat kontrabassimängija Ludvig Juhtist

Kultuuritoimetus
Ilmunud on Alo Põldmäe raamat kontrabassimängija Ludvig Juhtist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alo Põldmäe. «Kalevipoeg kontrabassiga».
Alo Põldmäe. «Kalevipoeg kontrabassiga». Foto: Raamat

Ilmunud on Alo Põldmäe raamat Eesti ühest tuntuimast kontrabassimängijast Ludvig Juhtist «Kalevipoeg kontrabassiga», mis tutvustab põhjalikult muusiku põnevat elusaatust.

Ludvig Juhti (1894–1957) kohta on kasutatud väljendit unicum. Selle põhjustas eelkõige tema visadus püüdlemisel seatud eesmärkide poole. Erakordne oli Juhti tahe tõestada maailmale, et kontrabass on sooloinstrument. Edasiviivaks jõuks sai jonn teha kõrgel tasemel seda, mida tavaliselt peeti võimatuks – virtuooslik ja puhas mäng kontrabassil.

Sõnapaar «Kalevipoeg kontrabassiga» sobib igati iseloomustama jõulist ja hiiglasliku füüsisega Ludvig Juhti, kes kehastas veenvalt eestlaste teotahet, sihikindlust ning püüdlust vabaduse poole ja sobis hästi kokku kontrabassi mõõtmetega. 34 aastat Juhti elust möödus välismaal – Soomes, Saksamaal, Inglismaal, Lätis ja USAs. Tema laiahaardeline ja mitmekülgne tegevus moodustab kaaluka peatüki maailma 20. sajandi esimese poole muusikaelus. Sellega seisab ta väärikal kohal meie muusika suurkujude kõrval.

Märksõnad
Tagasi üles