Tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia saab Helene Vannari

Kultuuritoimetus
Copy
Meenutus telesarja «ENSV» algusajast, fotol naabrimutt Aino Kessner (Helene Vannari).
Meenutus telesarja «ENSV» algusajast, fotol naabrimutt Aino Kessner (Helene Vannari). Foto: Ülo Josing/ERR

Palamusel antakse tänavu välja 33. Oskar Lutsu huumoripreemia. Žürii otsusega saab selle Tallinna Linnateatri näitleja Helene Vannari. Preemia suurus sõltub annetajate lahkusest, preemia üleandmise aeg aga sellest, millal koroonaviirus taltub ja piduliku ürituse korraldamiseks võimaluse annab. 

Helene Vannari on pärit Kilingi-Nõmmelt. Näitlejahariduse omandas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedrist. Ta kuulub selle IV lennu koosseisu. Aastatel 1970–1974 oli ta Ugala teatri näitleja, 1976. aastast on ta ametis Tallinna Linnateatris. Ta on loonud rohkesti sisukaid rolle nii koduteatris kui ka väljaspool seda, ent laiem publik, eriti huumorisõbrad, teavad teda eelkõige Aino Kessnerina teleseriaalis «ENSV».

Möödunud aastal sai huumoripreemia samuti Tallinna Linnateatris töötav Argo Aadli, kes kehastab samas seriaalis Aino Kessneri poega Jürit. «ENSV» tegijaid on ka varem Lutsu preemiaga tunnustatud: selle on saanud sarja stsenaristid Villu Kangur (2015) ja Gert Kiiler (2018) ning baarimees Hillarit kehastav Raivo E. Tamm (2017). Viimasel ajal on sarjas näha olnud ka Lutsu preemia laureaati aastast 2012 Anne Paluveri.

Oskar Lutsu huumoripreemiat on Palamusel välja antud 1987. aastast. 1990. aastate alguses jäi ettevõtmine küll paariks aastaks soiku, ent siis puhuti traditsioonile taas elu sisse. Tänavu esitati huumoripreemiale viisteist kandidaati ja nende hulgas oli nii nalja kirjutajaid kui ka esitajaid.

Oskar Lutsu huumoripreemiat annab praegu välja Jõgeva valla asutus Palamuse Kultuur koostöös Jõgeva vallavalitsusega. Nagu varasematel aastatel, koguneb laureaadile üle antav summa suuresti huumorisõprade – üksikisikute ja asutuste-ettevõtete – annetustest. Annetused on oodatud Jõgeva vallavalitsuse arveldusarvele nr EE412200001120155067 (Swedbank) või EE861010102021814008 (SEB Pank). Ülekande tegemisel lisada selgitusse märksõna «Huumoripreemia».

Tagasi üles