E, 11.12.2023

Video: Tiit Pääsuke tutvustab oma näitust ja räägib loomingust

Kultuuritoimetus
Copy
Tiit Pääsuke tutvustab oma näitust Tartu kunstimuuseumis.
Tiit Pääsuke tutvustab oma näitust Tartu kunstimuuseumis. Foto: Videokaader

Tartu Kunstimuuseum on valmis saanud Tiit Pääsukese näituse «Nostalgiata» videotuuri, kus maalikunstnik ise ligi 50 minuti jooksul tutvustab oma loomingut ja räägib põnevaid lugusid. Vaegkuuljatele mõeldes on tuuril eestikeelsed subtiitrid, muukeelsete tarbeks ingliskeelsed.

Tartu Kunstimuuseumis on Tiit Pääsukese (s 1941) mahukas ning värviküllane ülevaatenäitus «Nostalgiata». Läbi kahe korruse saab tutvuda Eesti ühe parima koloristi loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende.

Videotuur on siin!

Väljapanek on selle poolest eriline, et kunstnik naaseb paika, kust 1957. aastal sai alguse tema teekond Tartu Kunstikooli õpilasena. Nimelt asus just sellessamas 18. sajandi lõpus ehitatud klassitsistlikus härrastemajas muusika- ja kunstikooli poiste ühiselamu. Sellele eluperioodile pööratakse näitusel ka eraldi tähelepanu: külastaja saab aimu tollasest miljööst ja väljas on valik õpinguaegseid teoseid, mis näitustele jõuavad harva.

Näituse pealkiri «Nostalgiata» peidab endas kunstniku eneseirooniat, sest raske on kujutada ette midagi nostalgilisemat kui retrospektiivnäitus noorpõlvekodus. See kriipiv vastuolu toob selgelt esile Pääsukese enda soovi vältida suurutsemist, dramaatilisust ja enesekiitust. Las maalid räägivad iseenda eest ning las asukoht ja aeg annavad aimu tundeskaala avarusest, mida see näitus võiks endas kanda.

Näitusega saate tutvuda põhjalikumalt Tarmusi kodulehel, siin näituse brošüür eesti ja  inglise keeles.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles