Eesti Kunstimuuseumi näitused jõudsid mainekale veebiplatvormile

Kultuuritoimetus
Copy
Neitsi Maarja kui taevane kuninganna. Detail. Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel.
Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481.
Neitsi Maarja kui taevane kuninganna. Detail. Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481. Foto: Stanislav Stepaško

Koostöö tulemusena on Eesti Kunstimuuseumi valitud näitused nüüd huvilistele tasuta vaatamiseks ja kogemiseks üleval ka rahvusvahelisel Google Arts & Culture veebiplatvormil. Platvormil saab esialgu tutvuda Niguliste muuseumis juba aset leidnud neitsi Maarjale pühendatud näitusega ning Kumu kunstimuuseumis eelmisel aastal toimunud näitusega Eesti ja Soome naiskunstnike loomingust. Lähitulevikus plaanitakse koostööd jätkata ning platvormil järk-järgult ka teisi näitusi avaldada.

«Google Artsi kaudu veebis oma näituste ja teemade rahvusvahelise publikuga jagamine on muuseumile märkimisväärne teetähis,» kommenteerisid nii Niguliste muuseumi kui ka Kumu kunstimuuseumi kollektiiv. Niguliste muuseumis eelmisel aastal suve lõpuni avatud olnud näitus «Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna» oli pühendatud Neitsi Maarjale, esitledes tema lugu ja tähendust vanimate ja haruldasemate kohalike kunstiteoste ja esemete kaudu.

Vaatajate ees olid 13.–17. sajandist pärinevad altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest, mis olid ajalooliselt pärit keskaegse Liivimaa (praeguse Eesti ja Läti) pühakodadest ning mille lugu ja saatus on tihedalt seotud siinse ajalooga. Mitmeid väljas olnud teoseid ja esemeid ei olnud Eesti publik varem näinud, samuti oli see eriline võimalus näha ühel väljapanekul meie vanema kunstipärandi kõige tähtsamaid teoseid.

Google Arts & Culture pakub näituse kuraatori Merike Kurisoo sõnutsi uut ja teistlaadi näitusekogemust. «Vaatajate ees on küll needsamad teosed ja lood, mis Niguliste näitusel, kuid neile lisaks saab vaadata veebituuri, näha töödest lühivideoid ning tutvuda teostega lähivaates suumitavate fotode kaudu. See on suurepärane võimalus oma kodus Eesti ja Läti keskaegse kunsti- ja kultuuripärandi kõige vanematest ja olulisematest kunstiteostest osa saada,» kirjeldab Kurisoo.

Kumu kunstimuuseumil on ühe näitusena üles pandud «Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis», mis toimus Kumu suures saalis 06.12.2019–26.04.2020. Ateneumi kunstimuuseumiga koostöös korraldatud näitusel olid kõrvutatud teosed nii Eesti kui ka Soome arvukatelt naiskunstnikelt – tegemist oligi seni suurima Eesti naiskunstnike loomingut tutvustava näitusega.

Kuna näituseperiood jäi pandeemia saabudes 2020. aasta märtsi keskpaigas oodatust lühemaks ning paljudel huvilistel seetõttu külastamata, saab sellest veel kord nii visuaalselt kui ka tekstiliselt osa Google’i platvormil. Et nüüd, aasta hiljem taas veebi teel kunstielamusi kodudesse tuua, on Kumu teise näitusena kaasanud ülevaate vastavatud uuest püsinäitusest «Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945», mis avati 17. veebruaril ning mis vahetas välja seni üleval olnud vanema perioodi kunsti püsiekspositsiooni. Eesti kunsti raudvara koondav ja värske pilguga lahtimõtestav näitus pakub Google Arts & Culture vahendusel võimalust tutvustada Eesti kunsti sündi ja selle ajaloo kulgu ka välismaisele publikule ajal, mil huvireiside tegemine välisriikidesse pole võimalik.

Google Arts & Culture platvorm koondab endas eri kultuuriasutuste kogusid, millega saavad kõik tasuta tutvuda. Äsja kümneaastaseks saanud veebiplatvorm ning seda toetavad mobiilirakendused Androidile ja iOS-ile hõlmavad muuseume, raamatukogusid, arhiive ja rahvusparke üle maailma. Platvormil saab tasuta esitleda end ja oma kogusid väga detailsete fotode, virtuaalnäituste, 3D-tuuride ning teiste virtuaalvahendite abil. Esindatud on üle 2000 institutsiooni mainekatest ja juhtivatest muuseumidest, nagu Briti Muuseum, Orsay muuseum, MoMA, Rjiksmuseum. Põnevust lisavad meeleolukad ja mängulised võimalused äpis, mis tutvustavad kunsti vaatajat kaasaval moel.

Eesti Kunstimuuseumi valitud näitused on platvormil kättesaadavad aadressil https://artsandculture.google.com/partner/art-museum-of-estonia

Tagasi üles