P, 26.03.2023

FOTOD ⟩ Patarei vangla kommunismiohvrite muuseumi võidukavand on selgunud

Brita-Maria Alas
Patarei vangla kommunismiohvrite muuseumi võidukavand on selgunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Patarei kavand
Patarei kavand Foto: Eesti Mälu Instituut

2026. aastal avatava rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi võidukavand on selgunud.

Muuseumi arendaja Eesti mälu instituudi läbiviidud riigihanke tulemusel hakkavad muuseumit Patarei vanglasse kujundama ettevõtted Motor ja Koko arhitektid. Muuseumi rajamise otsustas valitsus 2018. aastal koos Patarei müügiotsusega. 

Mälu instituudi juhatuse liikme Martin Andrelleri sõnul on instituut viimased kolm aastat töötanud Patareis ajutise näituseala käigus hoidmise nimel ning teinud samaaegselt ettevalmistusi muuseumi väljaehitamiseks. Muuseum tutvustab Eesti ja rahvusvahelisele publikule okupatsioonide aega Eestis, kommunistlike režiimide toimimist ja kuritegusid üle maailma ning hoone lugu.

Projekteerimislepingu sõlmimine on Andrelleri sõnul märgiline samm ja aastaid arutluse all olnud muuseum hakkab võtma konkreetsemat kuju. «Koostööpartner, kes on end selles valdkonnas juba tõestanud, sisendab kindlustunnet ja ka hoone omanikuga on meil tihe suhtlus. Kava kohaselt algavad ehitustööd juba järgmisel aastal, kuid sealt on veel pikk tee ligi 5000-ruutmeetrilise muuseumiala avamiseni. Selle eeldus on hoone omapäraga arvestav projekteerimine, mis tänasest saab alata,» sõnas ta.

Projektijuhi Ott Sarapuu sõnul on selle muuseumi ekspositsiooni projekteerimine ilmselt järgmise kümnendi suurim muuseumiprojekt Eestis ning ettevõtete arhitektidel on suur au ning ka suur vastutus olla selles protsessis osalised.

«Teema on tundlik ja sügav, mis tähendab, et vajalikud on ülekantud tähendustega kaasaegsed visuaalsed lahendused. Patarei kitsaste akende kaudu vangikongi jõudev vähene päevavalgus muutus meie jaoks mälestusmuuseumi kujundiks. Merekindluses toime pandud kuriteod ja inimeste saatused olid pikalt varjul ning loodav muuseum astub sammu, et need lood ja inimesed valguse kätte tuua. Sestap ongi keskne mõte valguse ja varju kasutamine,» kirjeldas ta.

«Vangistatud inimesele sümboliseerib valgus vabadust ning läbi akna vangikongi langev päiksekiir on lootuse võrdkuju,» lisas Sarapuu.

Märksõnad
Tagasi üles