E, 6.02.2023

Aulo Padari näitusest valmis videotreiler

Kultuuritoimetus
Aulo Padari näitusest valmis videotreiler
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Plakat

Näitus Eesti ühe tunnustatuma sisearhitekti Aulo Padari loomingust, mis avab teda inimese, õppejõu ja ruumiloojana, on Arhitektuurimuuseumis avatud vähemalt 9. maini. Kuniks terviseolukord lubab muuseumil taas uksed avada, kutsub muuseum isutekitajaks videokülastusele, kus Padari näituse meeskond pakub üht võimalikku vaatenurka.

Aulo Padari (80) projektidest tähtsaima osa moodustavad avalike hoonete ja endiste kolhoosikeskuste interjöörid. Koostöös arhitekt Toomas Reinuga valmisid endise Linda kolhoosi peahoone Kobelas (1971–1973) ning Rapla KEK-i peahoone Raplas (1973–1977). Samuti kuulus Padar Moskva olümpiamängudeks ehitatud Pirita purjespordikeskuse (1975–1980) autorite kollektiivi. Tema loomingusse kuulub ka valuutapoe Turist (1981–1982) ning nüüdseks hävinud poliitharidusmaja, hilisema Sakala keskuse (1982–1986) sisearhitektuur.

Seega avanes Padaril karjääri kestel võimalus tegeleda rea Eesti arhitektuuri kullafondi kuuluvate hoonetega. Isikupärase autorina lõi ta neisse interjöörid, mis olid või on väärtuslikud nii tervikuna kui üksikesemete tasandil. Padari loomingus kajastub laiemalt Nõukogude perioodi arhitektuuri- ja ruumiloome fenomen ning aina olulisemaks muutub toonaste mastaapsete ruumikontseptsioonide taga olevate tekke- ja ehituslugude dokumenteerimine.

Märksõnad
Tagasi üles