L, 28.05.2022

Mängumüüt: pumppüssi ja mootorsae evangeelium

Hendrik Alla
, toimetaja
Mängumüüt: pumppüssi ja mootorsae evangeelium
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
«DOOMi» mängijate lemmikrelvi lähivõitluses: brutaalne ja lõbus mootorsaag.
«DOOMi» mängijate lemmikrelvi lähivõitluses: brutaalne ja lõbus mootorsaag. Foto: Videokaader

Minu 1990ndate keskpaiga öid täitsid verised tapatalgud. Töötasin siis ajalehes Post ja kui leht oli trükki läinud, sai hommikutundideni toimetuse arvutites taguda tulistamismänge «Wolfenstein 3D» ja «DOOM».

Sama toimus ka kõrvalasuvas Eesti Ekspressi toimetuses. Eriti hinnatud olid küljendusarvutid, sest need olid 17-tolliste värvikuvarite, Inteli 486 protsessorite ja 8 MB operatiivmäluga jõulised masinad. Mulle on räägitud, et sama lugu oli ka värske Hansapanga trading floor’il, kus noored finantssamuraid öösiti oma reaktsioonikiirust ja tapjainstinkti ihusid.

«​Wolfenstein 3D» (sõpradele lihtsalt «​Wolf»​) taga seisid teiste seas kaks Johni, videomängugeeniused Romero ja Carmack. Nemad tegid ka teise tol ajal Posti toimetuses ülipopulaarse mängu, platvormeri «​Commander Keen», mida suutsid jooksutada ka ajakirjanike 286 protsessoriga arvutid. «​Wolfenstein 3D» tegi aga sammu uude ja märksa vägivaldsemasse ajastusse ning sai paljude hilisemate mängude, kokkuvõttes aga kogu tänapäevase videomängutööstuse oluliseks mõjutajaks.

Märksõnad
Tagasi üles