L, 30.09.2023

Fotomuuseum kutsub Sirli Raitma virtuaalsele autoriõhtule

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Sirli Raitma foto oma emast. Just selle pildi eeskujul hakkasid inimesed üle maailma koopiaid valmistama.
Sirli Raitma foto oma emast. Just selle pildi eeskujul hakkasid inimesed üle maailma koopiaid valmistama. Foto: Tallinna Fotomuuseum

Fotomuuseum korraldab 22. aprillil kl 17 virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga, kuhu on oodatud kaasa lööma ka publik. Kuraator Annika Haas võtab kunstnikuga üles teemad nagu projekt «Eha», portreefotograafia roll ja olemus tänapäeva fotokunstis, fotograafia kui kunstiteraapia tähtis ja vajalik komponent vaimselt keerulisel ajal jms.

Jaanuari lõpus avati Fotomuuseumis Raitma näitus «Eha», mis sai publikule valla olla vaid kuu aega. Portreeseeria räägib loo fotograafi emast, kujutades portreteeritavat ebaharilikes olukordades, poosides ja riietuses. Näituse sündimise tagamaad on seotud lähedase inimese aitamisega, talle tähelepanu osutamisega vaimselt hapral perioodil. Eesmärk pole olnud niivõrd vanema daami ekstravagantselt kujutamine, vaid pigem fotograafilise mängu kaudu emale eluvaimu tagasi toomine ja ühises loomises kunstilise esteetika leidmine.

Eha sündis 1950. aastal Viljandimaal, töötas Suure-Jaanis raamatupidajana, hiljem müüjana. 43-aastasena sai Eha esimese insuldi, mõne aasta pärast järgmise. Mõistus ja huumorimeel säilisid, aga vasak kehapool jäi nõrgaks. Pärast Inglismaale asumist hakkas Eha elu mõjutama depressioon ja elu tuhmistus. Sirli mõistis, et emale tuli pakkuda midagi uut, millele keskenduda. Ta muutis ekstravagantse juukselõikusega ema välimust ja siit sündiski fotoprojekti idee. Ema ja tütar hakkasid kahekesi käima heategevuspoodides, eksperimenteerides välimusega. Eha sai elutahte tagasi.

«Eha on loomulik modell, kes mängib rõõmsalt kaasa minu visuaalsete fantaasiatega. See projekt on mõjutanud meid mõlemaid ning on julgustav näha, et tulemused avaldavad mõju ka vaatajaile. Tagasiside on olnud fantastiline ja järjekindel. See on ajendanud paljusid analüüsima oma perekonna olukorda ja seda, kuidas pereliikmed üksteist kohtlevad,» räägib Raitma oma seeriast. Täpsemalt loe projekti kohta SIIT

Raitma edu on olnud viimastel aastatel peadpööritav: konkursi Portrait of Britain 2019 võit, õnnelik jõudmine American Photography Open 2019 ja Life Framer Open Call 2019 välja valitud kandidaatide nimekirja, maailma mainekaima portreevõistluse Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2019 eksponendiks valimine jne. Kuid kõige suurem saavutus on hoopis ema ja tütre fotograafilises mängus taastunud inimlik, hingeline rahulolu- ja väärtusseisund.

Kunstnikuvestlus, mis toimub Teamsi platvormil, annab kõigile huvilistele võimaluse tutvuda fotograaf Sirli Raitmaga lähemalt ning esitada talle ka ise küsimusi.

Osta pilet virtuaalsele kohtumisõhtule SIIT. Pileti soetajad saavad juurdepääsu lingi oma e-mailile kunstnikuvestlusele eelneval päeval.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles