Paide Teatri aktsioon «33 kõnet» otsib Eestile visiooni

Kultuuritoimetus
Copy
Foto: Paide Teater

3. maist 4. juunini peavad Paide Teatri aktsiooni «33 kõnet» raames Paide keskväljakul kõne president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas ning kümned teised Eesti inimesed. Igal õhtul kell 18.00 algavad kõned keskenduvad Eesti tulevikuvisioonile ning otsivad vastust küsimusele «Kuhu edasi?»

Veebruaris kutsus Paide Teater ellu projekti Paide 3000, mis kaardistab ühe linna (ja ühe kogukonna) elu 21. sajandil, uurib tulevikustsenaariumeid ning küsib, mis on / võiks olla kunsti (ja kunstniku) roll selle kõige keskel.

Koos Paide inimeste, teadlaste, poliitikute, kodanikuühiskonna aktivistide, urbanistide, disainerite, arhitektide, kunstnike ja paljude teistega otsib teater võimalusi äratamaks ellu ühe linna, Paide, kujutlusvõime. 

Nüüd on käes aeg kuulutada välja Paide 3000 esimene avalik aktsioon «33 kõnet». 

Paide Teater püstitab kolmekümne kolmeks päevaks Paide keskväljakule kõnepuldi, millest paiskub Paide ja kogu Eesti mõtte- ja arvamusruumi 33 kõnet. Aktsioon algab 3. mail kell 18.00 ja jätkub igal õhtul samal ajal kuni 4. juunini. 

Aktsiooni raames peavad kõne, mille teemaks on «Kuhu edasi? / Kuidas edasi?», Kersti Kaljulaid, Kaja Kallas, Tanel Kiik, Indrek Saar, Kristina Kallas, Ülle Madise, Villu Kõve, Liisa Pakosta, Priit Värk, Tarmo Alt, Kertu Birgit Anton, Hasso Krull, Tarmo Jüristo, Daniel Vaarik, Helena Tulve, Karl Martin Sinijärv, Indrek Lillemägi, Tarmo Soomere, Rein Oselin, Annika Laats, Mikael Raihhelgauz, Indrek Neivelt, Jan Teevet, Kaarel Tarand, Kaja Piirfeldt, Hardo Pajula, Jaak Valge, Mihkel Tammo, Marju Lauristin, Lili Milani, Aveliina Helm, Steven-Hristo Evestus ja Doris Kareva. 

Paide Teatri lavastusdramaturg Oliver Issak usub, et aktsioon «33 kõnet» toimub täpselt õigel hetkel. «Me ei tea, kui kaua pandeemia meie igapäeva rõhub, aga me teame, et varem või hiljem peame mõtlema sellele, mis saab «pärast». Maailm muutub ja kui Eestil ei ole selget visiooni, kuhu ja kuidas edasi, siis ei jää meil üle muud, kui muutustega kohaneda, muutustel sabas sõrkida. Paide 3000 on utoopiline kunstiprojekt, mis keskendub küll Paidele, aga otsib vastuseid ka küsimustele, mis puudutavad ühiskonda laiemalt. Ajal, mil Tallinnas vorbitakse arengukavasid, tegevusplaane ja riiklikke strateegiaid, on õige hetk tulla kokku Eestimaa keskpunktis ning lennutada meie ühisesse arutelu- ja mõtteruumi 33 kõnet, 33 erinevat visiooni tulevikust.»

Paide Teatri kunstilise juhi Jan Teeveti sõnul on aktsiooni keskmes küsimus kunstist kui ühiskondliku dialoogi tekitajast: «Kaks võõrsõna, mis tänast päeva iseloomustavad, on isolatsioon ja polariseerumine. Isolatsiooni lõpp sõltub meie kõigi ühisest pingutusest viirusega võitlemisel. Polariseerumise põhjustele on raske näppu peale panna ja seetõttu on ka võimaliku ravi leidmine keeruline. Me usume, et kunstil on võime luua vahealasid, kus jagada mõtteid, hõigata välja küsimusi, millele veel kellelgi vastuseid pole ning luua visioone. Ja miks mitte teha seda Paides, mis on ju niikuinii Arvamusfestivali linn? Aeg on küps, et Eestimaa süda hakkaks pumpama ideid kogu Eestimaa hüvanguks.»

Aktsioon «33 kõnet»

3. mai - 4. juuni

Igal õhtul kell 18 Paide keskväljakul

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles