E, 4.12.2023

Näitus «Eraldatuses» avatakse Tartu Kunstimuuseumis

Kultuuritoimetus
Copy
Ülo Sooster „Vaade merele akendest“ (1968)
Ülo Sooster „Vaade merele akendest“ (1968) Foto: Tartu Kunstimuuseum

15. mail avatakse Tartu Kunstimuuseumis Eesti Kunstiakadeemia magistrantide kureeritud näitus «Eraldatuses», mis käsitleb erinevatel aegadel ja erinevates kohtades kogetud eraldatust läbi aknast välja vaatamise motiivi.

Näitusel kohtuvad rahvusvaheliselt tuntud Ilja Kabakovi ja eesti klassikute Ülo Soosteri, Jüri Arraku, Karl Pärsimäe, Nikolai Kormašovi, Andres Toltsi, Ilmar Malini ning Kai Kaljo looming. Näitus jääb avatuks 27. juunini. Näituse keskseks teoseks on Ilja Kabakovi piltjutustus «Aknasse vahtiv Arhipov», mis kujutab Arhipovi-nimelise tegelase sattumist haiglasse, kus eraldatus ja üksindus ta meeleseisundile üha laastavamat mõju avaldavad.

Eelmise aasta kevadel sattusime ootamatult Arhipoviga sarnasesse olukorda. Teadmata ajaks koduseinte vahele eraldatuna jälgisime esialgu huviga aknast juhuslikke möödujaid ja igapäevaseid situatsioone. Aja möödudes ja üksinduse süvenedes muutus aken piiriks isolatsiooni ja vabaduse vahel. Aknast ei paistnud enam ainult silmaga nähtav, vaid seal peegeldusid ka meie unistused ja igatsused.

Näituse kuraatorid kutsuvad külastajaid koos kunstnikega aknast välja vaatama ja mõtisklema olukorra üle, kus äraspidisel viisil on just isolatsioonist saanud see, mis meid kõiki ühendab, tehes seda võib-olla isiklikumalt kui ükski muu olukord varem.

Ilja Kabakovi teos «Aknasse vahtiv Arhipov» on näitusel väljas koopiana, mis võimaldab seda tervikuna eksponeerida ning albumina sirvida.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles