E, 5.12.2022

«Ideaalmaastikud» avanevad filmimuuseumis

Kultuuritoimetus
«Ideaalmaastikud» avanevad filmimuuseumis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: EFA.203.0.213020

Filmimuuseumis avaneb 6. mail uus näitus «Ideaalmaastikud. 21/101/2021 Eesti filmi». 

Näitusel on vaatajate eest tsitaadid ja tabavad kokkuvõtted neist Eesti filmidest, mis on sadakonna aasta jooksul kinodes oma publikuni jõudnud. Filmimuuseumi uus näitus põhineb möödunud aastal ilmunud Tristan Priimägi raamatul «101 Eesti filmi». Koos kuraator Karlo Funkiga valiti neist välja 21, soovides meelde tuletada 21 Eesti kultuurile ühist filmikogemust aastal 2021.

«Ideaalmaastikel» hakkavad kõnelema ka seinad. Filmikunstnik Katrin Sipelga ja režissöör Jaak Kilmi kujundatud näituseruum meenutab korteriremonti, lakkamatut uuenemist Eesti filmitegemises. Vanad ajalehed räägivad maailmast filmide ümber – sellest, mida needsamad filmid pidid unustama panema.

Näitus avab, kuidas filme nähti omas ajas ja milline oli meediafoon – tol ajal valdavalt trükiajakirjandus – selle ümber. Umbusklikult vastu võetud või keelatud filmidest on saanud klassika ja omaaegsed esindusfilmid on vajunud unustusse. Filmiarvustustes peegelduvad publiku ootused, ametlik ideoloogia, rahastajate soovid, filmitegijate arusaamad või viimase aja rahvusvahelistumine. Ekraanile jõuavad stseenid 21st klassikaks saanud teosest.

Kinode avanedes jõuab filmimuuseumi saali ekraanile tosin filmi, millele eelneb Tristan Priimäe sissejuhatus.

Kutsume kaasa elama näituse virtuaalsele avamisele 6. mail kell 17.00 ERRi kultuuriportaali vahendusel. Näitus jääb filmimuuseumis avatuks 17. oktoobrini 2021.

  • Raamatu «101 Eesti filmi» autor: Tristan Priimägi
  • Kuraator: Karlo Funk
  • Näituse kujundus ja videomontaaž: Katrin Sipelgas, Jaak Kilmi
  • Graafiline disain: Daniel Villems
Märksõnad
Tagasi üles