Esna Galeriis on avatud Peterburi tekstiilikunstniku Aleksandra Jakunitševa (1943) ja eesti tekstiilikunstniku Anni Kreemi (1942) näitus «Sinisel aknal: Aleksandra Jakunitševa ja Anni Kreemi tekstiilid», mis koosneb Aleksandra Jakunitševa 12 tekstiilikollaažist ja 6 graafilisest lehest ning Anni Kreemi 9 portreepadja seeriast ja lapiteki tehnikas seinavaibast «Sinine aken».
Esna Galeriis on avatud Aleksandra Jakunitševa ja Anni Kreemi näitus
Peterburist Eestisse jõundud Aleksandra Jakunitševa loomingule on iseloomulik unikaalne läbipaistev kollaažitehnika, kus tulemus saavutatakse läbipaistvate kangaste (tüll, pits ja võrkkangas) pealistikku asetusega. Tihedate ja läbipaistvate (võrk)kangaste kombinatsioon annab efekti, kus tööd täituvad valgusega ning omandavad sügavuse, teisisõnu muutuvad maaliliseks.
Galerii peremehe Martin Bristoli sõnul sai näitus inspiratsiooni ja oma algse tõuke galerii püsiekspositsioonis olevast Anni Kreemi lummavast lapitehnikas seinapildist aastast 1992 «Sinisel aknal».
Otsides võimalusi tekstiili kui väljenduskeele esiletõstmiseks, on galeristid näitusele välja pannud lisaks Anni Kreemi portreedega padjad ning Anni kaasaegse, Aleksandra Jakunitševa seinapildid. «Materjalis samad, väljendusviisides ja tehnikates hoopis erinevad, demonstreerivad väljapandud tööd kahe ülimalt oskusliku tekstiilikunstniku toel tekstiili kui materjali kasutusulatust,» selgitab Martin Bristol.
Anni Kreem, kes on olnud ulatusliku lapitehnika leviku üks eestvedajaid ja inspireerijad, on olnud ka galerii perenaise Lilian Bristoli õpetaja ja eeskuju. «Anni julgus ja loominguline isepäisus on paljudele eeskujuks.» Tema eestvedamisel sai teoks esimene ulatuslik lapitekkide näitus Laululaval 1991. aastal. ERRi arhiivist leiab selle avamise kohta ka saate «Nipet-näpet: Lapitööde näitus».
«Anni käe all nägin noore tüdrukuna Katariina käigu lapikojas esmakordselt elukutselise loomeinimese elu. Mänguline lähenemine tekstiilidele, ülim värvitunnetus ja tehniline meisterlikkus koos lummava isiksusega tekitas minus huvi ja aukartust tekstiilikunsti ja andekate inimeste suhtes. Anni toetus ja eeskuju nii spetsialisti kui ka inimesena on saatnud mind läbi kogu elu ja olen selle eest ülimalt tänulik,» ütleb Lilian Bristol. Lilian lõpetas ise hiljem Eesti Kunstiakadeemias tekstiilikunsti eriala.
Valgusküllases Esna Galeriis täituvad Jakunitševa tekstiilimaalid valgusega ja astuvad dialoogi Anni Kreemi töödega. Lilian ja Martin loodavad, et kahe täiesti sõltumatu kujunemise teega ja varem mitte kunagi kokku puutunud tekstiilikunstniku loominguline dialoog võiks anda igaühele julgust, et eksperimenteerida materjalidega väljaspool nende tavakasutust.
Näitus jääb avatuks kuni 26. maini. Esna Galerii on külastajatele avatud pühapäeviti kell 12–15. Muul ajal saab galeriid ja näitust külastada vaid kokkuleppel pererahvaga.