N, 28.09.2023

Kaheksa Eesti muuseumi koostöös valminud rändnäitus asub liikuma

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Foto: Ajaloomuuseum

28. mail avaneb Tallinnas Noblessneri Adam Krusensterni väljakul kaheksa Eesti muuseumi koostöös valminud rändnäitus «Tähelepanu! 1991! Start!».

Muuseumide ühisnäitus keskendub Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale ning uurib, kas eestimaalaste tollased unistused täitusid.

2021. aasta 20. augustil on Eesti Vabariik olnud taas 30 aastat iseseisev. 1991. aastal ei teadnud veel keegi, kas kätte tulnud võimaluste oskuslik kasutamine Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks oli midagi pöördumatut või lihtsalt hetk. Igaühel oli ju oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi.

Näitus «Tähelepanu! 1991! Start» toob publikuni Eesti erinevate kohtade ootused ja lootused. Rändnäituse keskmes on üksikisiku ja kohaliku kogukonna perspektiiv. Uurime tollaseid olusid ja meeleolu Kuresaare, Rakvere, Valga, Narva, Tartu, Pärnu, Jõhvi ja Tallinna inimeste näitel.

Kõiki neid teemasid analüüsiv ajaloolabor paikneb 12-meetrises merekonteineris ning pakub kaasavat külastuskogemust. Režissöör Jaak Kilmi käe all on näituse tarbeks valminud 42 videointervjuud - oma elukäigust taasiseseisvunud Eestis kõnelevad kohalikud inimesed, kes on seotud just seda linna või maakonda viimase kolmekümne aasta jooksul tabanud muutuste, vapustuste või arengutega.

Rändnäitus läbib oma teel Tallinna, Rakvere, Jõhvi, Narva, Tartu, Valga, Pärnu ja Kuressaare. Igas linnas toimub näituse eksponeerimise ajal ka ühepäevane ajaloofestival.

Projektis osalevad: SA Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa Muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Tartu Linnaajaloo Muuseumid, Valga Muuseum, SA Narva Muuseum, Pärnu Muuseum ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Rändnäitus reisib mööda Eestimaad järgmistel kuupäevadel:

Tallinn: Noblessner, Adam Krusensterni väljak, 28. mai - 8. juuni

Valga: Vabaduse 3, 10. juuni - 24. juuni

Rakvere: Parkali promenaad, 26. juuni - 18. juuli

Jõhvi: Jõhvi kontserdimaja väljak, 20. juuli - 1. august

Narva: Narva Joaorus, Raja 5, 2. august - 29. august

Tartu: Küüni tänav, 31. august - 19. september

Pärnu: Pärnu muuseumi esine väljak, 21. september - 10. oktoober

Kuressaare: peaväljak, 12. oktoober - 31. oktoober

Näituse kuraatorid: Krista Sarv, Mari-Leen Tammela (Eesti Ajaloomuuseum); Marju Rebane (Valga Muuseum); Priit Kivi, Piret Hiie-Kivi (Saaremaa Muuseum); Svetlana Andreeva, Andrei Murd (Narva Muuseum); Uno Trumm (Virumaa Muuseumid); Martin Jaigma (Tartu Linnaajaloo Muusemid); Anne-Ly Reimaa, Anne Uttendorf (Jõhvi Muuseumi Selts); Maarja Padari-Kallit, Piret Pedanik (Pärnu Muuseum)

Videointervjuud: Jaak Kilmi, Andres Keil, operaator Joosep Matjus

Arhiivikaadrid: Jaak Kilmi, Mariann Jüriorg, täname: ERR, Filmiarhiiv

Sisearhitektuurilahendus ja graafiline disain: MOTOR

Sisearhitektuurilahendus: Kadri Kaldam (KOKO arhitektid)

Graafiline disain: Gertu Kallas

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles