Mind on Tammsaare «Juuditis» huvitanud võimu olemuse analüüs. Teiseks pakub Juuditi tegelaskuju igal ajal intriigi – kes ta siis lõpuks oli? Küüniline valetaja ja mõrvar või neitsi ja kodulinna lunastaja või ohver ja kannataja? Näitusel on kõneks ka Friedrich Nietzsche ja Sigmund Freud. Nende pisut hullumeelsed ideed huvitasid tol ajal Tammsaaret, jõudsid näidendisse ega ole ka tänapäeval tähendust kaotanud.
Millisel kohal asub «Juudit» Tammsaare loomingu kogutervikus?
Näidendil on Tammsaare elus eriline koht. 1920. aastal pärast pikka kõhklemist abiellus Tammsaare endast 18 aastat noorema Käthe Weltmaniga ja alustas Tallinnas vabakutselise kirjaniku elu. 1921. aastal sündis Tammsaare ja Käthe esimene laps, tütar Riita ning paar kuud hiljem ilmus «Juudit», otsekui uue elu verstapost. «Juuditiga» algab Tammsaare loomingu kõrgperiood. Aasta pärast ilmus esimene romaan «Kõrboja peremees» ning neid kaht teost – «Juuditit» ja «Kõrboja peremeest» – võib käsitleda isegi kaksikteosena, kus kordub mitu olulist motiivi. Näiteks naine, kes läheb ise endale meest kosima. Mõlemad teosed lõppevad mehe surma ja lapse motiiviga.
Kui palju kirjutas Tammsaare sinna näidendisse sisse ajakajalist ja päevapoliitilist allegooriat?
Ta ise väitis ühes intervjuus, et ei kavandanud mingit allegooriat. Samas märkasid kriitikud seoseid «Juuditi» kirjutamisajaga: Tammsaare alustas näidendi kirjutamist 1917. aastal, mil käis veel I maailmasõda ja Venemaal toimus revolutsioon. Nii et sõjatemaatika, sellega kaasnevad kannatused, nälg, vägivald jm, leiti kriitika poolt olevat vaatajale/lugejale lähedal ja tähenduslik just seetõttu, et alles hiljuti olid vaatajad ise kogenud sõjaolukorda. Juudit oli ka selgesti ajastu figuur – femme fatale oli eelmise sajandivahetuse üks lemmikuid nii kunstis kui ka kirjanduses, võttes peale Juuditi ka Salome, Delila, Kleopatra, Lilithi jt kuju.
Tammsaare teine näidend «Kuningal on külm» (1936) on küll üles ehitatud poliitilise allegooria, isegi paroodiana. «Juuditis» lahkab Tammsaare rohkem filosoofilisi ja psühholoogilisi küsimusi.