Eesti kunstiklassika kevadoksjonil tehti hinnarekordeid

Johannes Saal, «Natüürmort». 1934. Õli, lõuend. FOTO: Repro

Vernissage galerii Eesti kunstiklassika kevadoksjonil müüdi rekordilise haamrihinna, 29 000 euroga Johannes Saali 1934. aastal valminud «Natüürmort», mis pandi enampakkumisele alghinnaga 8000 eurot. Seni oli oksjonil kõrgeima hinnaga omandatud Johannes Saali teos «Vana aed» (1954), mis müüdi 2008. aastal 4729 euroga.

«Pallaslaste tööd on alati olnud hinnatud ning nende nii emotsionaalne kui ka rahaline väärtus ajaga ainult kasvab. Johannes Saali õpinguaastatest pärit natüürmordis on ühelt poolt tunda impressionistlikke mõjutusi, mis pärinevad ilmselt ühelt temalt õpetajalt Villem Ormissonilt. Teisalt võib siin tajuda talle omast rasket koloriiti ja laia pintslitõmmet. Johannes Saali, nagu paljusid teisi kunstnikke, on kimbutanud aeg-ajalt hinge- ja vaimumured, mis võisid jälje jätta ka tema loomingusse, kuid ometi on selle natüürmordi teatud raskepärasuses rahu, mitte rusuvus,» rääkis galerii Vernissage juhataja Kristiina Radevall.

Varmo Pirk. «Jaanipäev». 1943. Õlimaal. FOTO: Repro

Hinnarekordi tegi ka Varmo Pirgi 1943. aastal valminud õlimaal «Jaanipäev», mis pandi enampakkumisele alghinnaga 5700 eurot ning mille haamrihinnaks kujunes 19 500 eurot. Seni oli oksjonil kõrgeimat hinda makstud Varmo Pirgi teose eest «Põllutöölised» (1965), mis müüdi 2018. aastal 7200 euroga.

«Teosed, mis kunstniku ülejäänud loomingust millegi poolest silma paistavad, on kollektsionääride hulgas kõrgelt hinnatud. Varmo Pirgi teos «Jaanipäev» on kunstniku õpinguteaegse loomingu tähelepanuväärsemaid kompositsioone ja üks neid töid, mis kajastavad rahvusromantilise suuna jätkumist sõjaaegses eesti kunstis. Jaanipeol tantsitakse, nagu homset ei tuleks, nagu iga elatud päev võiks olla viimane, kandes ajatult aktuaalset soovitust oma tegevuses kohal olla,» rääkis Kristiina Radevall.

Aili Vint. «Õhtune järv». 1977. Õlimaal. FOTO: Repro

Tuntud meremaalija Aili Vindi 1977. aastal valminud õlimaal «Õhtune järv», mis on ainuke päikeseloojanguga järvemotiiv kunstniku loomingus, müüdi haamrihinnaga 44 000 eurot. Enampakkumise alghind oli 25 000 eurot. Kunstnik Aili Vindi seni kõrgeima hinnaga müüdud teos enampakkumisel oli 1967. aastal valminud «Katastroof», mis müüdi selle aasta kevadel 21 700 euroga.

Enampakkumisele pandi kokku 86 teost 64 eesti kunstnikult. Oksjonil leidis uue omaniku 76 teost. Galerii tasub müüdud teostelt 5 protsenti autoritasu kunstiteoste autoritele, kui autor ei ole ise teose müüki tooja.

Vernissage galerii kevadoksjon toimus pühapäeval, 30. mail galeriis Vernissage ja veebis.

Vernissage galerii on Eesti kunsti vahendamisele pühendunud kunstigalerii, mis on tegutsenud juba 20 aastat. Alates 2006. aastast tegeleb Vernissage galerii kunstinäituste- ja oksjonite korraldamisega.

Tagasi üles
Back