Jürgen Rooste, te olete kirjanikuna iga laisa kriitiku ja kirjandusteadlase õudusunenägu, kuna alates 1999. aastal ilmunud debüüdist olete avaldanud vist peaaegu igal aastal uue luulekogu. Milline suhe on teil endal oma produktiivsusega?
Jah, sõpradega kahasse, arvestades ka mõnd kirjandusõpikut ning sõnaraamatut, mille autorite hulgas ma olen, tuleb julgelt üle kolmekümne raamatu. Vahel kahjatsen seda veidi: mulle heidetakse toda ikka kole palju ette, lisaks on see «Rooste on ikka Rooste» väga väsitav-kurnav, sest ma ise panen enda arust ikka täiesti erinevaid ja uutmoodi raamatuid kokku, aga ju ma pean rohkem kriitikuid kuulama – ses mõttes, et mul on loojana ikkagi lähivaade oma kunstile, panoraam on ainult mu sisimas keerlevas hulluses. Ja siis, muidugi, leian kuskilt lause, et «Rooste on kõige parem, kui ta jääb iseendaks» vms.
Ühesõnaga, kindlasti on olnud mul teadlik mäss tolle toimetamise kuldlause vastu «kill your darlings» – ma olen oma «kullakesed» sageli meelega alles hoidnud ning raamatutesse sobitanud, justkui mässates tolle mõtte vastu, et miks ma siis üldse olen kunstnik, kui ma ei saa avaldada oma kõige armsamaid luulelolluseid. Tulemus on muidugi vastupidine mu püüdlustele: pigem paistab see lugejaid-kriitikuid väsitavat, see mu püüdlus näidata neile rohkem tollest siseuniversumist.
Kui palju tekste kogu avaldamishulluse kiuste sahtlisse jääb?
On sadu, tegelikult rohkem kui sadu luuletusi, mis on jäänud ilmumata, avaldamata, märkmikesse, surnud kõvaketastele. Et raudselt on suurem jagu mu luulest kadunud või raisku läinud, mitte avaldatud. Mis näitab muidugi tõenäoliselt rasket patoloogilist probleemi, ma olen elanud lugedes ja kirjutades.