R, 8.12.2023

Apteeker Melchiori avastseen filmitakse hansakoge pardal

Kultuuritoimetus
Copy

Sel nädalal filmitakse sügisel esilinastuva «Apteeker Melchiori» esimese mängufilmi avastseen Rootsi vetes ajaloolise hansakoge pardal.

Filmi avastseenis saabub salapärastel asjaoludel Tallinnasse Gotlandi piraadid alistanud ordurüütel Clingenstain (Siim Kelner). Kuulsa väepealiku ilmumine vallandab linnas mõrvamüsteeriumi, mille jäljed viivad kuritegusid uuriva apteeker Melchiori (Märten Metsaviir) nii Toompea ordulinnusesse, raevanglasse kui dominiiklaste kloostrisse.

Koge oli Läänemerel sajandeid domineerinud purjelaeva tüüp, mida kasutati nii kauba- kui sõjalaevana. Filmi avastseenis nähtav alus kuulub Västeråsi meremuuseumile ja tegemist on ajaloolise hansakoge detailideni täpse koopiaga.

Indrek Hargla seitsmest raamatust koosneva Apteeker Melchiori keskaegsete krimipõnevusromaanide sarjast toodetav mängufilmide triloogia jutustab kolm lugu Tallinna apteeker Melchiorist, kelle ülesandeks on paljastada kohutava mõrvalaine taga peituv saladus.

Triloogia esimene mängufilm «Apteeker Melchior» põhineb Indrek Hargla romaanil «Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus» ning Indrek Hargla, Elmo Nüganeni ja Olle Mirme kirjutatud stsenaariumil. Avafilmis tuleb apteeker Melchioril lahendada äsja linna saabunud kuulsa ordurüütli mõrvalugu. Peategelane avastab, et ohver jahtis saladuslikku Tallinna vangi, kelle jäljed viivad kohalikku dominiiklaste kloostrisse. Kui seejärel mõrvatakse kolm kloostriga seotud inimest, hakkab hargnema vapustav müsteerium. Triloogia teise filmi «Apteeker Melchior. Viirastus» stsenaariumi kirjutamisel on aluseks võetud romaan «Apteeker Melchior ja Rataskaevu viirastus». Kolmanda filmi «Apteeker Melchior. Timuka tütar» stsenaarium sai ainest Hargla romaanist «Apteeker Melchior ja timuka tütar».

Keskaegse krimitriloogia režissöör on Elmo Nüganen (1944, Nimed marmortahvlil), stsenaariumi autorid on Indrek Hargla, Elmo Nüganen ja Olle Mirme. Filmi produtsentideks on Kristian Taska Taska Filmist (1944, Nimed Marmortahvlil, Talve, Klassikokkutulek, Fred Jüssi. Olemise ilu, O2), Esko Rips Nafta Filmsist (O2, Supilinna Salaselts), Armin Karu HansaFilmist (Tõde ja Õigus) ja Tanel Tatter ning Veiko Esken Apollo Film Productionsist (Talve, Vanamehe film, Eesti matus). Eesti ja Läti koostöös valmiva triloogia kaasprodutsentideks on Jānis Kalējs (Film Angels Productions, Läti) ja Philipp Kreuzer (Maze Productions, Saksamaa). Operaator on Mihkel Soe ja kunstnik Matis Mäesalu.

Mängufilmi võtted toimusid režissöör Elmo Nüganeni juhtimisel 2020. aasta juulist detsembrini, kokku 80 võttepäeval, millele lisanduvad tänavu Rootsi vetes filmitud avastseeni võttepäevad.

Esimene mängufilm «Apteeker Melchior» jõuab kinodesse järgmise aasta sügisel. Teine ja kolmas mängufilm linastuvad 2022. aastal.

Triloogia tootmiseelarveks on 6 miljonit eurot. Esimese mängufilmi tootmist toetavad Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Triloogia tootmisele aitavad kaasa ka Kultuuriministeerium, Viru Filmifond, Saarte Fond, Tartu Filmifond, National Film Centre of Latvia, Riga Film Fund, Elisa ja Kanal2.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles