Saada vihje

Eesti Noorsooteatri lavale jõuab Tammsaare teos väikelastele

Copy
Artikli foto
Foto: Andres Roosileht

Septembris esietendub Eesti Noorsooteatris «Poiss ja liblik» – Anton Hansen Tammsaare miniatuuril ja Ardo Ran Varrese muusikal põhinev visuaalteatrilavastus väikelastele. Juunis algasid proovid Leino Rei lavastajakäe all.

Lavastus põhineb A. H. Tammsaare miniatuuril «Poiss ja liblik», mille kirjanik pani kirja 1912. aastal Krimmis Punasel Lagedal (eesti küla Krasnaja Poljana) ja mis ilmus trükis 1915. aastal. Lilli täis aasale tuleb lillemerest vaimustuv poiss, kelle tähelepanu haarab aga samas sädelev liblikas, mida poiss lilli unustades püüdma tõttab. Kättesaamatuks jäänud liblika püüdmise järel märkab poiss äratallatud aasa, kuhu pole jäänud alles ühtegi õit.

Poeetiline lugu ilust, valust, hoolimisest ja hoolimatusest, märkamisest ja vastutusest on mõeldud väikelastele vanuses kolmandast viienda eluaastani. «Tammsaare miniatuur võimaldab lastega rääkida nendele eakohases sümbolikeeles teemadel, mis võiksid inimest saata läbi kogu elu,» ütles lavastaja Leino Rei.

Kirjandusteadlane Erna Siirak on rõhutanud näiliselt väga lihtsa miniatuuri sügavalt elufilosoofilist mõtet. «Liblikat püüdes tallab poiss ära lilled, mida ta armastab. Kauget püüdes ei näe inimene sageli temale lähedast./---/ Kunstmuinasjutud ja miniatuurid sädelevad nagu kristallid kirjaniku loomingus ja seostuvad eelkõige mõttesügavuse tõttu tema suure eepikaga. Neisse on surutud mõtteid ja motiive, mille juurde kirjanik pöördub tagasi hilisemates romaanideski,» kirjutab Siirak järelsõnas Tammsaare «Kogutud teoste» 3. köitele, mis sisaldas miniatuure, jutustusi ja novelle aastaist 1909–1921.

Lavastaja sõnul sünnib «Poiss ja liblik» Eesti Noorsooteatris sõnadeta muusikalise rännakuna maailma südamesse, lähimale aasale tuttavas metsatukas. „Kuhugi, kus on kogu maailm koos. Maailm, mille üle rõõmustada ja muretseda, mida hoida ja armastada,” ütles Rei. «Meie lavastuses saab loo lõpuks uus lill siiski tärkama hakata, eluring tekib taas.»

Spetsiaalselt lavastuse jaoks kirjutab muusika helilooja Ardo Ran Varres, kelle loomingusse kuulub üle 40 muusikalise kujunduse teatri-ja tantsulavastusele, lisaks kontsert- ja filmimuusikat ning muusikat telesaadetele ja -seriaalidele. Oma loomingu eest on Varrest korduvalt auhinnatud ja tunnustatud, mh on ta saanud Eesti Teatriliidu parima muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhinna.

Lavastuse kunstniku Erki Kasemetsa looming hõlmab eri tegevusvaldkondi prügikunstist keskkonna- ja lavakujundusteni, tihti loob ta oma teoseid olmeobjektidest, mis on katkised, tarbetud või äravisatud. Keskkonnakunsti kasutab ta ka seekordses kunstnikutöös. Kasemets on kaitsnud doktorikraadi kunsti ja disaini erialal («Väljaspool tavalist: pidu, prügi ja polügoonteater», 2017) ning Kunstnike Liidu 20. aastanäitusel võitis ta publikuhääletuse kui 2020. aasta parim kunstnik.

Nuku- ja objektiteatri vahendeid kasutav visuaalteatrilavastus «Poiss ja liblik» sobib vaatamiseks vanusele 3–5 eluaastat eesti keele oskusest sõltumata. Kestus u 25 minutit.

Mängivad Laura Nõlvak ja Mirko Rajas. Autor Anton Hansen Tammsaare, dramatiseerija ja lavastaja Leino Rei, kunstnik Erki Kasemets, helilooja Ardo Ran Varres, valguskunstnik Triin Rahnu. Esietendub 12. septembril 2021 väikeses saalis.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.

Tagasi üles