P, 27.11.2022

Merike Estna avas Helsingis avaliku ruumi teose ja isiknäituse austusega Lydia Koidulale

Kultuuritoimetus
Merike Estna avas Helsingis avaliku ruumi teose ja isiknäituse austusega Lydia Koidulale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Merike Estna isikunäitus Helsingis
Merike Estna isikunäitus Helsingis Foto: Stanislav_Stepashko

Maalikunstnik Merike Estna avas 12. juunil Helsingis kureerimisagentuuris PUBLICS isikunäituse «Nightfall/Videvik» ja tänavalt ööpäevaringselt vaadeldava aknakunstiteose «Päev looja läind».

«Nightfall/Videvik» on Merike Estna uus kohapõhine avaliku ruumi kunstiteos ja isikunäitus, kus on eksponeeritud nelja aknaga maaliinstallatsioon «Päev looja läind» ja uued teosed, sh suur käsitsi maalitud 62-leheküljeline raamat «Videvik», suuremõõtmelised raamitud maalid «Magama» ja «Unenägu» ning ühesõnalistest järjehoidjatest koosnev tundlik sekkumine «Õhturahu» PUBLICSi raamatukogus.

Kõik need teosed on Estna austusavaldus eesti naisluuletajale ja kirjanikule Lydia Koidulale. Näitusega soovib kunstnik osutada tähelepanu oma lapsepõlvekangelasele ja avaldada austust sellele ajaloolise tähtsusega naisele. Näitusel on kasutatud nii eesti- kui ka soomekeelseid ridu Lydia Koidula luuletusest «Õhturahu». Koidula luuletus vallutab sõna otseses mõttes Estna teosed, sekkub neisse ja asustab PUBLICSi ruumi nii akende sees kui ka taga, seintel ja raamaturiiulitel.

Luuletusest «Õhturahu» laenatud sõnade abil käsitlevad Estna teosed koroonatalve käega kombatavat vaikust ja kurbust. Teosed väljendavad ka kunstniku enda kogemust Eesti karmidel talvekuudel ning seda külma, üksildast ja hapra iluga aega, mida Koidula oma sõnadega on kirjeldanud.

PUBLICS on Helsingis tegutsev kureerimisagentuur, millel on erialane raamatukogu, projektiruum ja lugemissaal, mida juhib kuraator Paul O’Neill.

Tänavalt vaadeldav aknakunstiteos «Päev looja läind» on üleval suve lõpuni, isikunäitust on võimalik külastada eelneval kokkuleppel.

Märksõnad
Tagasi üles