E, 28.11.2022

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia sai helilooja Ülo Krigul

Postimees
Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia sai helilooja Ülo Krigul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Fotol helilooja Ülo Krigul, helilooja Märt-Matis Lill ja dirigent Paavo Järvi
Fotol helilooja Ülo Krigul, helilooja Märt-Matis Lill ja dirigent Paavo Järvi Foto: Kaupo Kikkas

Heliloojate liidu ja autorite ühingu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia anti Ülo Krigulile. 

Preemia anti traditsiooniliselt üle Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdil, kus Paavo Järvi Eesti Festivaliorkestri esituses kõlas Kriguli uudisteos «The Bow».

Preemia žüriisse kuulusid helilooja Märt-Matis Lill, muusikateadlane Kerri Kotta ning pianist Kadri-Ann Sumera, kelle hinnangul iseloomustab Ülo Kriguli teoseid julge ja jõuline kõlakäsitlus. 

«Kriguli muusikas on mingit tumedust, mis aga paradoksaalselt säilitab nõtkuse ja ei muutu seetõttu raskepäraseks. Ühtlasi on selles viiteid erinevatele muusikalistele mõtlemisviisidele, kuid see ei lõhu muusika kõlalist ja stiililist homogeensust,» iseloomustas žüriiliige Kerri Kotta žürii valikut. Ta lisas, et Krigulit võib tänases eesti muusikas pidada Sumera muusikale sarnase esteetika üheks omanäolisemaks väljendajaks.

Ülo Krigul lõpetas 1997. aastal Alo Põldmäe õpilasena Tallinna Muusikakeskkooli kompositsiooniklassi ning fakultatiivselt tuuba eriala. Aastail 1997–2003 õppis ta muusikaakadeemias kompositsiooni Raimo Kangro, René Eespere ja Tõnu Kõrvitsa juhendusel, 2004/2005 täiendas ennast Viini Muusika ja Kaunite Kunstide Ülikoolis professor Detlev Müller-Siemensi juures. 2006. aastal lõpetas ta magistrikraadiga Eesti muusika- ja teatriakadeemia.

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia varasemad laureaadid on Tõnu Kõrvits, Helena Tulve, Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva. Preemiat antakse üle 2016. aastast. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot, mille panevad välja Eesti Autorite Ühing ning Eesti Heliloojate Liit.

Märksõnad
Tagasi üles