Eesti osalusel valminud film kandideerib Veneetsias Kuldlõvile

Kultuuritoimetus
Copy
«Kapten Volkonogovi põgenemine».
«Kapten Volkonogovi põgenemine». Foto: Kaader filmist

Venemaa-Eesti-Prantsusmaa ühisööna valminud film «Kapten Volkonogovi põgenemine» valiti Veneetsia filmifestivali põhivõistlusprogrammi. Režissööride Natasha Merkulova ja Aleksei Chupovi käe all valminud film on ajaloo esimene Eestiga seotud linateos, mis kandideerib ihaldatud Kuldlõvile. Filmi kaasprodutsent on Katrin Kissa Homeless Bob Productionsist ja operaator on Mart Taniel.

Tänavu 78. korda toimuv Veneetsia festival on maailma vanim filmifestival, mis toimub 1.–11. septembrini. Žürii esimees on mitmekordne Oscari-võitja, filmi «Parasiit» autor Bong Joon-ho, võistlusprogrammis osalevad muu hulgas ka Jane Campioni, Pedro Almodóvari, Pablo Larraíni jt tipprežissööride uued teosed.

«Kapten Volkonogovi põgenemise» režissööre Natasha Merkulovat ja Aleksei Chupovi seob Eestiga pikaajaline koostöö operaator Mart Tanieliga. Lisaks operaatoritööle on Taniel «Kapten Volkonogovi põgenemise» stsenaariumi kaasautor.

Filmi meeskonnas on Eestist veel valgusmeister Taivo Tenso, helirežissöör Matis Rei, eriefektid lõi koostöös Moskva kolleegidega 1-2-3 Productionist Tallinn Postworks ja filmi graafilise disaini autor on Margus Tamm. Merkulova, Chupovi ja Tanieli koostöös valminud eelmine film «Mees, kes üllatas kõiki» osales Veneetsia festvali kõrvalprogrammis Orizzonti aastal 2018 ning pälvis seal parima naisosatäitja preemia.

Produtsent Katrin Kissa sõnul on «Kapten Volkonogovi põgenemine» seda laadi koostöö, mis on alguse saanud ennekõike autorite loomingulisest sobivusest. «Mart Taniel on olnud režissööridega nende esimesest filmist alates, tehes iga uue filmiga sammu järjest sügavamaks üksteisemõistmiseks. Ajapikku on Merkulova ja Chupovi meeskonnaga liitunud järjest rohkem eestlasi, kes on andnud märkimisväärse panuse ka Veneetsias esilinastuva film valmimisse,» kommenteerib Kissa.

Filmi sündmused toimuvad 1938. aastal linnas, mis meenutab Leningradi. Käimas on massilise poliitilise represseerimise ajastu. Peategelane Feodor Volkonogov (30), rahvusliku turvateenistuse ehk NKVD kapten, viib läbi arreteerimisi, mille käigus piinatakse ja hukatakse süütuid inimesi.

Ühel päeval muutub Volkonogovi jaoks olukord vastupidiseks – ta kuulutatakse riigivaenlaseks. Kaptenist saab omade poolt tagaaetav lindprii. Ootamatult selgub, et kui kapten kahetseb oma tegusid ja leiab kas või ühe tema poolt tagakiusatud ohvri, kes talle siiralt andestab, pääseb ta igavesest põrgust. Mees haarab võimalusest ja alustab teekonda oma ohvrite omaste juurde, lootes leida andestust.

«Kapten Volkonogovi põgenemise» nimitegelast mängib Venemaa tõusev staar Juri Borissov – sama näitleja, kes mängib meespeaosa ka juulis Cannes’is Grand Prix' võitnud filmis «Kupee nr 6», mis valmis samuti Eestiga kaastootmises.

Tagasi üles