P, 26.03.2023

Vene Teatris esietendub lavastusprojekt «VALGEVENE 2020»

Kultuuritoimetus
Vene Teatris esietendub lavastusprojekt «VALGEVENE 2020»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valgevene 2020
Valgevene 2020 Foto: Poster

9. augustil esietendub Vene Teatri väikesel laval Artjom Garejevi ja Viktor Marvini lavastusprojekt «VALGEVENE 2020», mis põhineb valgevene dramaturgi Andrei Kureitšiki näidendil «Solvatud. Valgevenemaa».

Lavalugu kujutab endast kahe reaalsuse sünteesi. Ühelt poolt dokumentaalne ja teiselt kunstiline tasand, kus väljamõeldud süžeeliinid sulanduvad tihedalt reaalselt aset leidnud sündmustega. Kuigi näidend on kirjutatud n-ö kuumadel jälgedel, pakuvad projekti autorid publikule võimalust vaadata 2020. aasta augustis Valgevenes toimunud sündmustele teatud ajaliselt distantsilt.

Kõigest kaks ja pool kuud pärast näidendi ilmumist oli seda mängitud üle 100 korra 71 erineval laval ja rohkem kui 20 riigis – Leedus, Lätis, Poolas, Ukrainas, Venemaal, Rootsis, Suurbritannias, Hollandis, Ungaris, Hongkongis, ainuüksi Ameerika Ühendriikides esitati antud teksti esimese kahe kuu jooksul rohkem kui 30 erineval teatrilaval. Nüüd jõuab näidend esimest korda Eesti teatrilavale ja see on esimest korda tõlgitud ka eesti keelde.

Esietendus toimub 9. augustil 2021 kell 19 ja on otseselt seotud resonantsi esile kutsunud Valgevene presidendivalimiste aastapäevaga.

Etendus algab hetkest, kui vaataja siseneb teatrimajja. Publik satub erinevate installatsioonide mõjuvälja, mis visuaalselt vahendab näidendiga seotud hetki, emotsioone ning vahetuid sündmusi, mis Valgevenes viimaste presidendivalimiste ajal aset leidsid. Lavastuse järgmine osa toimub Vene Teatri väikeses saalis täielikus pimeduses, kus tehnoloogiliste võimaluste ja ruumilise heliefekti abil luuakse vahetu kohaloleku tunnetus. Vaatajal on unikaalne võimalus «kuulata Valgevenemaad» ja luua enda ettekujutuses oma versioon sellest lavastusest.

«VALGEVENEMAA 2020» asetab teatrikülastaja kriitilise olukorra keskmesse, viies ta Tallinna südalinnast otse 2020. aasta Minski sündmuste keerisesse.

Kuupäevad: 09.08, 10.08, 11.08, 12.08, 13.08 (algab kell 19)

Etendusel on tõlge eesti keelde.

Lavastajad Artjom Garejev ja Viktor Marvin

Osades Natalja Dõmtšenko, Viktor Marvin, Marika Otsa, Alexandr Domowoy, Denis Volkov

Märksõnad
Tagasi üles