Tartu linna päevaks sündis Tiit Kikase ja Jaagup Kreemi ooper «Ööbik ja üliõpilane»

Kultuuritoimetus
Copy
Tiit Kikas ja Jaagup Kreem.
Tiit Kikas ja Jaagup Kreem. Foto: promo

Tartu linna päeval toimub festival «Ooperisümbioos 5», mille tarvis kirjutas lühiooperi helilooja Tiit Kikas, laulutekstide autor on Jaagup Kreem. Uudisteose maailma esmaettekanne toimub 10. augustil. Galakontserdil Vanemuise kontserdimajas astuvad üles solistid Elina Nechayeva, Kai Rüütel, Reigo Tamm ja Raiko Raalik, kaastegev on Pärnu Linnaorkester ja dirigent Kaspar Mänd.

Oscar Wilde`i haaraval ja imekaunil jutustusel põhinev lühiooper «Ööbik ja üliõpilane» on Ooperisümbioosi viienda sünnipäeva kulminatsiooniks ning täidab festivali eesmärke, milleks on ooperikunsti inimestele lähemale toomine ja austajateringi laiemaks kasvatamine.

«Oleme Tartus linna päeva raames kuus aastat soliste-näitlejaid koduteatritest ja mugavustsoonist välja kutsunud. Mänguliselt interpreete ja eri žanreid sümbioosides on sündinud palju ootamatuid kooslusi ja põnevaid muusikalisi kohtumisi. Ooperisümbiooside üks eesmärk on ka klassikalise muusika ja eriti ooperi austajaid juurde leida ehk kasvatada uut publikut. Maailma esmaettekandele tuleva ooperi autoriteks palutud Tiit Kikas ja Jaagup Kreem on eriti hea näide uudsest sümbioosist – esmakordselt selle žanri kallal end proovile pannud loojad on valmis saanud kaunite meloodiatega romantilise lühiooperi neljale solistile, orkestrile ja koorile,» ütles festivali kunstiline juht Reigo Tamm.

Helilooja Tiit Kikase sõnul pakub talle antud ooperi kõlapildis kõige enam huvi sümfooniaorkestri ja stuudios ettesalvestatud materjali sünkroniseeritud koostöö. «Püüan saavutada filmimuusikalikku helimaastikku elavas ettekandes. Hetkel eksisteerib see resultaat reaalselt veel ainult minu peas. Loodame, et 10. augustil kõik õnnestub ning publik saab sellest osa,» on lausus Kikas.

10. augustil esitavad uhiuut teost kontsertettekandena sopran Elina Nechayeva (Ööbik) ja metsosopran Kai Rüütel (Professori Tütar). Koos nendega astuvad üles Rahvusooper Estonia solistid tenor Reigo Tamm (Üliõpilane) ja bariton Raiko Raalik (Roosipuu). Kaastegev on E STuudio noortekoor, kontsertmeistrid Külli Lokko ja Kärolin Tuisk.

Galakontserdi dirigent on Kaspar Mänd ning koos temaga on laval Pärnu Linnaorkester. Esmaettekandele tulev lühiooper põhineb Mart Miku dramaturgial, koori- ja orkestriseadete arranžeeringud lõi Andrus Rannaääre.

Lisaks ooperi maailma esmaettekandele tuleb kontserdi esimeses pooles esitamisele ka juba tuntud ooperimuusikat.

Kontserdile pääseb üksnes COVID-19 tõendi ja isikut tõendava dokumendi esitamisel. Kontsert on tasuta ning sisse pääseb nullhinnaga pileti alusel, mille saab Piletimaailmast: https://www.piletimaailm.com/performances/111664-luhiooper-oobik-ja-uliopilane-tartu-linna-paeva-galakontsert-2021?lang=et_EE

Kontserti on võimalik otseülekandena jälgida ka Postimehe kodulehel ja hiljem vaadata salvestust.

Tartu linna päev ehk Ooperisümbioosi festival tähistab kuuendat suve andekate Eesti interpreetide suurt kontsentratsiooni ning erinevaid muusikastiile tasuta kontsertide ja ettevõtmistega. Aasta 2020 oleks pidanud tähistama ooperisümbioosi viiendat sünnipäeva, aga koroonaviiruse tõttu toimus linna päev tagasihoidlikumalt ning esimest natuke ümmargusemat sünnipäeva tähistatakse hoopis festivali kuuendal eluaastal.

Ka käesoleval aastal jaotati linna päeva programm kahele päevale ehk kuuenädalase vahega kahele teisipäevale. 29. juunil ehk linna päeval toimusid väiksema publikuarvuga üritused, sh armastatud ooperisümbiooside etendused. Neid on festivali raames kokku sündinud üksteist lavastust, mis tähendab, et ooperisümbiooside juures on tegevad olnud juba tervelt üksteist erinevat Eesti teatrit ja lavastajat.

Samuti 10. augustile nihutatud autorite raamatulaat tuli uute piirangute valguses siiski ära jätta, Raekoja platsi galakontserdi uueks toimumiskohaks sai aga Vanemuise kontserdimaja.

Tagasi üles