N, 23.03.2023

Algab «Heino Eller. Eesti eleegia» kontserttuur Tõnu Kaljuste dirigeerimisel

Kultuuritoimetus
Algab «Heino Eller. Eesti eleegia» kontserttuur Tõnu Kaljuste dirigeerimisel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõnu Kaljuste
Tõnu Kaljuste Foto: Sven Tupits ja Rene Jakobson

Sel nädalal alustavad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester kontserttuuri «Heino Eller. Eesti eleegia», tuues Eestimaa väikestesse kohtadesse armastatud helilooja loomingu, sealhulgas Elleri kõige tuntuma teose «Kodumaine viis». Avakontsert toimub neljapäeval, 12. augustil kell 19.30 Tartumaal Kambja Martini kirikus.

Eller on Eestile oluline helilooja. Ta on Eesti professionaalse rahvusliku muusikakultuuri rajaja ja 20. sajandi esimese poole mõjuka Tartu muusikakoolkonna juhtfiguur. Ta töötles oma muusikas traditsioonilisi eesti elemente ja rahvaviise, kuid ta lasi end inspireerida ka impressionismist, ekspressionismist ja teistest 20. sajandi muusikavooludest. Peale selle mõjutasid teda eriti Frédéric Chopin, Edvard Grieg ja Jean Sibelius, keda ta noore mehena ka ise kohtas.

Eller oli õpetajaks ka tervele põlvkonnale Eesti olulistele heliloojatele - Jaan Rääts, Lepo Sumera, Eduard Tubin, Villem Kapp, Kaljo Raid, Boris Kõrver, Anatoli Garšnek, Leo Normet, Valter Ojakäär, Uno Naissoo, Arne Oit, Heino Jürisalu, Alo Põldmäe jpt. Tema kõige tuntumaid õpilasi Arvo Pärt on öelnud: «Võib öelda, et Heino Elleri «Kodumaine viis» on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus «Finlandia» Soome jaoks.»

Järgmisel aastal tähistatakse Eestis Heino Elleri 135. sünniaastat. Tänavu möödub 20 aastat Elleri autoriplaadi «Neenia» ilmumisest, millele Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri poolt salvestatud lugusid peetakse Elleri kauneimateks keelpilliorkestri teosteks. Plaadi andis välja mainekas rahvusvaheline plaadifirma ECM Records ning see on peamine allikas, mille kaudu teab maailm Heino Elleri keelpillimuusikast.

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester annavad kahe nädala jooksul kokku kuus kontserti, kus kõlab Heino Elleri muusika: 12. augustil Kambja Martini kirikus, 13. augustil Hageri Lambertuse kirikus, 14. augustil Triigi Filharmoonias (kontserdi pealkiri on «Lainete vahel») , 17. augustil Põltsamaa Niguliste kirikus, 18. augustil Viljandi Pauluse kirikus ja 19. augustil Räpina Miikaeli kirikus.

Kontserdid toimuvad vastavalt koroonaohutusreeglitele

Alates 9. augustist kehtivad Eestis kultuurisündmustele uued piirangud, korraldaja sõnul toimuvad kõik kontserdid uusi nõudeid arvesse võttes. «Meil on olemas kõik võimalused, et korraldada kavandatud kontserdid kuulajate tervisele ohutult ja turvaliselt. Neile inimestele, kel COVID-tervisetõendit veel ei ole, pakume enne kontserdi algust kohapeal tasuta antigeeni kiirtesti võimalust,» ütleb Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Seega tuleb Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri kontserdile tulles võtta lisaks piletile kaasa COVID-tervisetõend, selle puudumisel varuda aega testimiseks. Tasuta kiirtestimise kulud katab Tallinna linn.

Märksõnad
Tagasi üles