L, 10.12.2022

Animatsioon kohtub antropoloogiaga

Priit Tender
, režissöör
Animatsioon kohtub antropoloogiaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki film «Toonekurg» esilinastub Animisti avaõhtul.
Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki film «Toonekurg» esilinastub Animisti avaõhtul. Foto: Filmikaader
  • Plaanis on interdistsiplinaarne festival
  • Kuhu laiendada animatsiooni piire
  • Lisaks näitused, loengud töötoad

Homme algab Tallinnas uhiuus rahvusvaheline animafilmifestival Animist Tallinn, mis esitleb maailma ja Eesti animafilmi uusimaid suundumusi ning tekitab dialoogi teiste kultuurivaldkondadega.

Animist Tallinn toimub tänavu esimest korda. Selle võistlusprogramm toob vaatajate ette valiku viimase aja parimatest animafilmidest.

Peame oluliseks ka Eesti enda animafilmide propageerimist ja selle traditsiooni alalhoidmist ja edendamist. Me ei ole ainult filmifestival, vaid üritame avardada animatsiooni tähendusvälja, asetades ta dialoogi teiste kultuurivaldkondadega.

PÖFF (mille raames toimus alamfestival «Animated Dreams») on suurepärane filmifestival ja selle roll meie ja ka maailma kinokultuuri edendamisel on muljet avaldav. Kuna nende põhifookus on mängufilmil, on meie fookus animatsioonil. Eraldioleva üritusena saame seda filmiliiki põhjalikumalt kajastada, teha eriprogramme ja akadeemilisemat laadi loenguid ning kutsuda kohale erialaspetsialiste. Festival ei ole ainult pidu, vaid sisaldab ka animatsioonihariduslikku aspekti.

Francesco Rosso film «Neli kivi» esilinastub Animisti avaõhtul. 
Francesco Rosso film «Neli kivi» esilinastub Animisti avaõhtul. Foto: Filmikaader

Kõik algab ideest. Antud juhul algas sellest, et ma vaatasin EKA sisehoovi ja mõtlesin, et siin võiks mingi festival toimuda. Majas on normaalse kvaliteediga kinosaal, kohvikuala ja loenguruumid. Kuna see kõik suvel tühjana seisab, ütles ilmselt ka vana hea talupojamõistus, et ressurss tuleb ära kasutada. Ideest ei oleks aga kindlasti asja saanud, kui poleks innukat festivalijuhti Mari Kivi, kellele võiks rööprähklemise alal olümpiakulla kaela riputada.

Kuna festivali idee on animatsiooni piiride laiendamine, kutsume sel aastal külla antropoloogid, kellega arutame valdkondadevahelise koostöö võimalusi. Eriprogrammides linastuvad antropoloogilise sisuga animafilmid, lahkame põhjalikumalt eri filmide loomeprotsesse. Antropoloogid räägivad meile sellest, mis ajendab inimesi enda ümber olevatele pindadele joonistusi looma ja neid teistele eksponeerima.

Põhiidee on luua ruum, kus animaatorid saaksid tagasisidet väljastpoolt oma tavapärast ringkonda. Eesmärk on edendada transdistsiplinaarset võrgustikku, mis väärtustab animatsiooni kui kunstivormi ning selle panust aruteludesse, mida peetakse loomeprotsessi, kunstipoliitika, tehnoloogia ja esitlemise küsimuste üle.

Martinus Klemeti film «Näotuvastus» esilinastub Animisti avaõhtul. 
Martinus Klemeti film «Näotuvastus» esilinastub Animisti avaõhtul. Foto: Filmikaader

Peale filmilinastuste, mis toimuvad EKAs ja Kai kunstikeskuses, avame EKA galeriis suurejoonelise animatsiooninäituse, on põnevaid loenguid, lasteprogramm ja töötuba, lisaks pakume sisehoovis süüa-juua ja festivalimelu. 19. augusti õhtul korraldame filmimuuseumis Lenini-Stalini kujude vahel vabaõhulinastuse pealkirjaga «Joon on vaba».

Animatsioonihuviline peaks kindlasti vaatama mõnd Animisti võistlusprogrammi. See annab põneva ülevaate lühianimatsiooni hetkeseisust. Näitame ka paari täispikka filmi. Nukufilm «Torn» räägib tõsielul põhineva loo Palestiina pagulaste elust. Dokumentaalfilm «Vetelkõnd» kajastab maailmakuulsa kunstniku Christo projekti «Ujuvad kaid». Kohal on ka filmi autor, kes lendab Eestist edasi Pariisi, et jäädvustada triumfikaare sissepakkimist (hoolimata Christo hiljutisest lahkumisest jätkab tema meeskond poolelijäänud projektide lõpuleviimist).

 

Animist Tallinn

Rahvusvaheline animatsioonifestival 18.–21. augustini 2021

Avamine 18. augustil kell 19 kinos Sõprus

Seansid, näitused, loengud ja seminarid toimuvad kinos Sõprus, EKAs ja Kai kunstikeskuses

Programmi vt animistfestival.eu

Märksõnad
Tagasi üles