Lembit Sarapuu suur ülevaatenäitus tutvustab kunstniku loomingu eri tahke

Kultuuritoimetus
Copy
Lembit Sarapuu- Kujur vabastab kivirahnust tubli öökulli
Lembit Sarapuu- Kujur vabastab kivirahnust tubli öökulli Foto: Repro

Pärnu Linnagaleriis raekojas avatakse sel laupäeval Lembit Sarapuu loomingu mahukas ülevaatenäitus «Romantikast ühiskonnakriitilise räiguseni», mis tutvustab maalikunstniku loomingu eri tahke – idüllilisest maastikest ja mütoloogilistest kangelastest ühiskonnakriitilise vulgaarsuseni. Väljapanekul on eksponeeritud üle 50 teose, millest enam kui pooled on pärit muuseumide kogudest ja kunstikollektsionääridelt.

Näituse kuraatori Al Paldroki sõnul on mõne nädala eest 91. sünnipäeva tähistanud, kuid jätkuvalt vitaalse Sarapuu loomingust teada-tuntud peamiselt Eestimaa maastikud ja mütoloogilise ainestikuga figuratiivsed maalid, kuid tema habemega huumor ühiskonna suunas on oluliselt vähem tähelepanu pälvinud. Viimasega paistab kunstnik eriti silma, sest mõjub ootamatult ja julgelt – eluline otseütlemine, peitmata ennast ühiskonna moraalikriteeriumite taha.

Väljapanekul on eksponeeritud poolsada Lembit Sarapuu maali, lisaks tuleb näitamisele Eesti Rahvusringhäälingu varasalvest Mark Soosaare pooletunnine film kunstnikust ning foto- ja joonistusmaterjali kunstniku enda kogust.

«Erakliku elustiiliga tunnustatud kunstniku viimasest personaalnäitusest on möödas juba dekaad ning tegemist on ühtlasi kunstniku esimese personaalnäitusega Pärnus. Lembit on kunstnik, kelle looming on suurte tähtedega kunstiajalukku kirja pandud, mistõttu on eriti oluline just praegu tema looming esile tõsta,» sõnab näituse kaaskuraator ja NOAR.eu kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orn.

Oma maalistiilis on Sarapuu enda sõnul eelkõige lähtunud vararenessansi meistrite käekirjast ning ainest on dualistlik kunstnik ammutanud peamiselt loodusest ja ühiskonnast. Sarapuu hinnangul on kunst elust olulisem. «Tegelik elu – me kõik teame rohkem või vähem, mida see tähendab, mis on rõõmud ja mured. Aga kunstis on inspiratsiooni, müsteeriumi, alustamise julgust, töötamise raskust (materjali vastupanu) ja lõpuks kergendust maali lõpetamise üle!» on kunstnik öelnud ühes intervjuus varem.

Lembit Sarapuu (sündinud 1. augustil 1930 Tallinnas) on eesti maalikunstnik, kes omandas kunstihariduse Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis 1955-1961. Sarapuu teosed kuuluvad mitmetesse erakollektsioonidesse ja muuseumitesse ning teda on autasustatud Kristjan Raua (1988), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (1996), Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2001) ja Konrad Mäe medaliga (2010).

Näituse «Romantikast ühiskonnakriitilise räiguseni» avamine toimub kunstniku ja kuraatorite osavõtul laupäeval, 28. augustil kl 16 Pärnu Linnagaleriis raekojas. Näituse kuraatorid on Al Paldrok ja Andra Orn NOAR.eu. Näitus Pärnu Linnagaleriis raekojas (Uus tn 4, Pärnu) on avatud 19. septembrini.

Tagasi üles