K, 17.08.2022

Suri laulja Uno Loop

Kultuuritoimetus
Suri laulja Uno Loop
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Uno Loop
Uno Loop Foto: Liis Treimann

Pärast pikaajalist haigust lahkus täna meie seast armastatud laulja ja muusik Uno Loop.

Uno Loop on olnud üle poole sajandi tuntud kui armastatud muusik ja pedagoog. Tema loominguline tegevus algas 1950. aastal ning isegi pärast 80. aasta juubelisünnipeva jätkas ta aktiivset muusikalist tegevust.

Uno Loop sündis 31. mail 1930. aastal Tallinnas, kus omandas alg- ja keskhariduse. Muusikalise hariduse sai ta Tallinna Muusikakoolis 1954-58 muusikateoreetikuna ning muusika-pedagoogilise kõrghariduse (keskkooli muusikaõpetaja, orkestridirigendi erialal) Tallinna Pedagoogilises Instituudis 1975-80.

Aastatel 1959–1961 ja 1977–1992 töötas ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis muusikaajaloo, laulu- ja kitarriõpetajana ning aastatel 1980-1990 džässiosakonna juhatajana.

Tema kirjutatud on esimene eestikeelne kitarriõpik pealkirjaga «Kitarrimängu õpik», mis ilmus 1964. aastal.

Pikka aega oli ta Eesti Raadio (estraadiorkestri) solist ja aastatel 1961-1965 Eesti Riikliku Filharmoonia Orkestri solist. Esitajana on ta osalenud ansamblites Metronoom, Swing Club ja Sinilind ning Eesti Raadio meeskvartetis koos Eri Klasi, Kalju Terasmaa ja Arved Haugiga.

Loop on koos esinenud ja esitusi salvestanud paljude teiste tuntud lauljatega nagu Georg Ots, Els Himma, Heidy Tamme, Heli Saul-Lääts, Kalmer Tennosaar, Marju Kuut, Tarmo Pihlap, Ivo Linna, Jaak Joala.

Aastakümneid tutvustas Loop Eesti laululoomingut kõikjal maailmas. Ta on salvestanud üle 250 unustamatu laulu, mitmed neist tema enda kirjutatud. «Clementine», «Isad ja pojad», «Juanita banana», «Lõke preerias», «Me pole enam väikesed», «Mis värvi on armastus», «Märtsis algas mai», «Puuriida laul», «Sinilind», «Su aknast näen», «Väike neiu», «Ära koo mu käpikuisse päikest» – on vaid väike loetelu Uno Loobi meeldejäävast repertuaarist, mis jääb publiku südamesse. Tema loominguga on ilmunud arvukalt heliplaate, Eesti Televisioonis on salvestatud tema tegevusest mitu kontsertfilmi.

Peale muusikalise tegevuse on ta tegelenud ka võistlusspordiga, tema nimel on Eesti meistritiitel poksis, ta harrastas triatloni ning oli triatloniklubi 21.CC asutaja.

Loop oli Eesti Esitajate Liidu üks asutajatest. Ligi 20 aastat tegutses ta Eesti Esitajate Liidu juhatuse liikmena, olles pühendunud lauljate huvide edendamisele.

Eesti Vabariigi president omistas Uno Loobile 2001. aastal Valgetähe teenetemärgi.

Märksõnad
Tagasi üles