Kai kunstikeskuses avatakse terav duonäitus

Kultuuritoimetus
Copy
Gabriele Beveridge "Igaviku lõpp" (2021).
Gabriele Beveridge "Igaviku lõpp" (2021). Foto: Kunstniku loal

Kai kunstikeskuses on 18. septembrist avatud Gabriele Beveridge’i ja Marge Monko´ duonäitus «Suur teeskleja». Esimest korda koos töötava kahe naiskunstniku näitus on inspireeritud tarbimiskultuurist ning 20. sajandi reklaammaterjalidest ja -vitriinidest.

Londonis elav Gabriele Beveridge on spetsiaalselt Kai näituse jaoks loonud uued skulpturaalsed teosed, kus on kasutatud kaupluse sisustust, käsitsi puhutud klaasobjekte, sünteetilisi juuksepikendusi ja poemannekeenide osi.

Marge Monko esitleb fotoseeriat vaateakendest ning uut filmi, mis on inspireeritud sukkade sümboolsest, kultuurilisest ja esteetilisest tähendusest ajaloos. Video koreograafia, mida esitavad neli tantsijat, on ammutatud 1970–80ndate aastate sukatoodete reklaamidest ja ajalooepisoodidest, nagu nailonsukkade defitsiidist teise maailmasõja päevil. Eestis esmaesitlusele tuleva video muusika on loonud Vera Vice–Helen Västriku ja Ave Vellesalu audiovisuaalne tandem.

Näituse saateteksti on kirjutanud Der Neue Essener Kunstvereini direktor Moritz Scheper. Saksa kunstikriitiku sõnul vaatlevad Beveridge ja Monko, «kuidas tarbijates lummus tekitatakse ning mõlemal juhul on kunstnike analüüs tihedalt seotud küsimusega, kuidas niisugused tehnikad mõjutavad naiste enesekuvandit ja seda, kuidas naised end mõistavad.»

Paralleelselt Londonis ja Tallinnas töötanud, kuid enne näituse ettevalmistust teineteisele tundmatud kunstnikud saavad kokku Kais, luues visuaalselt lummava ja kontseptuaalselt terava dialoogi. Näituse jaoks valmib Stella Saartsi ja Rasmus Kossesoni lühifilm kunstnikest, kus Gabriele Beveridge ja Marge Monko räägivad oma loomingust.

Hongkongis sündinud Gabriele Beveridge elab ja töötab Londonis. Kunstnikuna mõtestab Beveridge ümber kommertsiaalsete fotode ja objektide väärtust. Beveridge’i isikunäitused on toimunud FreeHouse’is (London, 2020), Bradley Ertaskiranis (Montreal, 2019), Seventeeni galeriis (London, 2018), Chewday’ galeriis (London, 2016) ning MOTis (Brüssel, 2015).

Marge Monko elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ning töötab seal alates 2017. aastast fotograafia osakonnas professorina. Tema kunstnikupraktika on seotud ajalooliste visuaalidega ning mõjutatud psühhoanalüüsi, feminismi ja visuaalkultuuri teooriatest. Monko isikunäitused on toimunud Folkwangi muuseumis (Essen, 2019) ja MUMOK-is (Viin, 2013). Tema teoseid on esitletud Riia rahvusvahelisel kaasaegse kunsti biennaalil RIBOCA1 (Riia, 2018), 9. Manifesta biennaalil (Genk, 2012) ja COSAR HMT galeriis (Düsseldorf, 2021).

«Suur teeskleja» on Kai kunstikeskuses avatud kuni 28. novembrini. Näitus kuulub 6. Tallinna Fotokuu biennaali satelliitprogrammi.

Tagasi üles