Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Telliskivis avatakse Ahto Lobjakase fotonäitus

FOTO: Ahto Lobjakas

MTÜ Mondo ja Telliskivi loomelinnak avavad 27. septembril loomelinnaku Kolme Puu galeriis Ahto Lobjakase Afganistani-teemalise fotonäituse «Maailma teine pool: pashtuni maad».

Afganistan on juba nädalaid meedia tulipunktis. Arutatakse, kas Afganistani stabiliseerimine oli üldse võimalik, miks see läbi kukkus ja kes siis ikkagi süüdi on. Püütakse ennustada, millised saavad olema Talibani juhitud riigi poliitilised suhted muu maailmaga. Mõne aja pärast meedia tulipunkt aga nihkub ning Lääne inimene unustab Afganistani.

Kolumnist Ahto Lobjakas on Afganistanis käinud kuuel korral aastatel 2003–2017. Näituse pildid pärinevad aastatest 2007–2009 ning on tehtud Kandaharis, selle ümbruses ja teistes lõunapoolsetes, pashtuni provintsides. Näituse külastaja saab fotode kaudu rännata maale, mis suure tõenäosusega väga pikaks ajaks Lääne inimesele suletuks jääb.

«Täna võiksid pashtuni maad olla sama hästi Kuu teisel küljel. Aga isegi 10–15 aastat tagasi asusid nad sealpool Lääne silmapiiri. Enne kui ma Afganistani läksin, arvasin, et sellised kohad on olemas veel üksnes muinasjuttudes. Nad on nii võõrad ja samas nii üdini inimlikud,» kirjeldab Lobjakas kogetut.

Näituse ülespanekuga samal päeval toimub Mondo maailmahariduskeskuses vestlusõhtu «Mondo Akadeemia: Afganistan», kus Lobjakas jagab muljeid, kogemusi ja arvamusi Afganistani ühiskonnast. Vestlusõhtu algab kell 18, kõik huvilised on oodatud. Vestlusõhtule sisenemisel kontrollitakse vaktsineerimis- ja/või negatiivse testi tõendeid.

Näitus jääb Telliskivi loomelinnaku välialal asuvas Kolme Puu galeriis avatuks 6. novembrini.

MTÜ Mondo on 10 aastat teinud haridus- ja tervishoiualast arengukoostööd Põhja- ja Ida-Afganistanis. Alates 2012. aastast toetas Mondo tüdrukutekooli Jalalabadis.

2015. aastal alustati koostööd Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga. Koolituse on läbinud 150 kohalikku ämmaemandat, kelle vahendusel on paranenud tuhandete naiste teadmised ja võimalused saada turvalist sünnitusabi.

Mondo arengukoostöö tegevus Afganistanis on pärast Talibani võimuletulekut augustis peatatud.

Tagasi üles
Back