L, 3.06.2023

Kes jääb ellu mõrvarlikus seltskonnas?

Helen Pärk
, krimikriitik
Facebook Twitter
Comments
Victoria Dowd, «Reeglid ellujäämiseks mõrvarlikus seltskonnas».
Victoria Dowd, «Reeglid ellujäämiseks mõrvarlikus seltskonnas». Foto: Raamat

Victoria Dowdi humoorikas võtmes kirjutatud mõrvamüsteerium «Reeglid ellujäämiseks mõrvarlikus seltskonnas» sisaldab kolmekümmend viit olulist juhist, kuidas toime tulla olukorras, kus kõik kaaslased võivad osutuda mõrvariks. Romaani tegevuspaik on endise hiilguse minetanud maamaja, varsti pärast tegelaste saabumist algab pöörane lumetorm, puuduvad töötavad sidevahendid ja mõrvatuid tuleb kogu aeg juurde. Kahtlusaluste ring on piiratud, teenindavat personali ja külalisi on kokku vaid üheksa, lisaks shih tzu tõugu koer nimega Härra Bojangles.

Loo minategelane on oma eluga ühtlases madalseisus olev 25-aastane raamatu- ja brändisõltlane Ursula Smart, kes juhuse tahtel liitub oma ema korraldatud raamatuklubi nädalalõpuüritusega. Viieliikmelise klubi armastus raamatute ja lugemise vastu näib olevat võrdlemisi piiratud ning raamatukaantest rääkimisest nad eriti kaugemale ei jõua, seevastu on naisi ühendavaks lüliks soojad tunded hea napsi vastu, mistõttu Ursula seltskonda ka «joomisklubiks» nimetab.

End peente prouadena eksponeerivad klubilised tassivad endaga kaasas hulka saladusi ja kuhjaga vaenu ning selles ei jää alla ka neid teenindav personal. Õigupoolest on vahepeal tunne, et ainus, kes kindlasti mõrvade taga ei ole, on Härra Bojangles. Mõrvade spekter on muljet avaldav: alates «löögist pähe» kuni agathachristie’liku mürgitamiseni välja, vahepalaks midsomerlik dramaatiline mõrvapaik. Vastused küsimustele «kes?», «miks?» ja «kuidas?» selguvad alles romaani viimastel lehekülgedel, siis kui on teada need, kes loost elusana välja tulevad.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles