Mäletan kaugest ülikooliajast pimedat ajalooüliõpilast, keda kursusevennad juhtisid loenguile, seminarkaraamatukogusse, kohvikusse ja ka mujale. Tekkis sümpaatia isiku vastu, kes pole lasknud end saatuselöögi tõttu rivist välja lüüa, samuti lugupidamine tema saatjate vastu. Hiljem lugesin ajaleheteateid: Aldo Kals sai ajalookandidaadikraadi, Aldo Kals sai ajaloodoktoriks, Aldo Kals asutas pimedate muuseumi, Aldo Kals valiti Eesti Pimedate Liidu esimeheks.
Raamat, mis ülendab hinge
Oleks niisuguseid jõulisi isikuid rohkem! Ja kui lugesin, et on ilmunud Kalsi mälestusteraamat «Kaks elu», siis tahtsin seda lugeda. Võta näpust, raamat on trükitud minitiraažis, poodides seda müügil polegi, võib laenata ainult teadusraamatukogudest. Kahju, Kalsi elu on tõesti olnud eeskuju väärt paljudele.
«Kaks elu» on klassikalise, kronoloogilise ja süstemaatilise ülesehitusega. Esmalt ajalooteadlase täppisülevaade suguvõsast, siis lapsepõlv ja kool Pärnu-Jaagupis Stalini ja Hruštšovi ajal. Esimene elu on nägijana kuni 19. eluaastani, teine pimedana. Kals jääb ise tagaplaanile, tema kirjeldab üksikasjalikult tolleaegset ühiskonda ja ajastukaaslasi, kolhooside loomist, kirikut, rahvamaja, oma õe Säde hirmu lennukimürinat kuuldes. Õde elas üle Tallinna märtsipommitamise.