Jets on juba mitu aastat järjest alustanud hooaega optimistlike ootuste ning katastroofiliste tulemustega. Tänavune sobitub sinna mustrisse häirivalt hästi. Meenub, et mõned aastad tagasi ütles meie toonane wide receiver Brandon Marshall pärast ühte totaalselt läbikukkunud hooaega kujundlikult, et see oli justkui käinuks mitu kuud ringi täistehtud mähkmetega, mida keegi vahetada ei osanud.
Vajab rõhutamist, et poolehoidjad kannatavad alati rohkem kui mängijad, seda enam, et nad ei saa olukorra muutmiseks ise midagi teha. Täna on mul tunne, nagu oleks keegi oleks mulle mitte püksi, vaid pähe roojanud. Süda on paha, kõik ajab iiveldama. Kaotus, mis mind tabas, on kleepunud keha ja südame külge; ma oleks nagu pikalt aktiivses kasutuses olnud välipeldikus mäest alla veerenud.
Kannatused, mis ei õilista ega kaunista
Inimestele on ühtäkki häbi otsa vaadata. Tõusen siiski oma kohalt ning hakkan otsima teed väljapääsu poole. Silmanurgast näen kümneid ja kümneid Jetsi särkides keskealisi üksikuid äranutetud silmadega mehi, kes liiguvad rahvasummas justkui natuke sihitult, käivad väga tasa ning hoiavad instinktiivselt seina äärde; mehi, kes oleks viimase kolme tunniga justkui jalapealt kümme aastat vanemaks jäänud.
Noortel pole häda midagi, seda pean kadeduse ja imetlusega tunnistama. Meenub Tammsaare, kes kirjutas tabavalt, et noorte inimeste pisarad kuivavad kiiresti. Vanale mehele nagu mina on spordifanatism ja sporditurism ülimalt tujurikkuv ja tervistkahjustav vaba aja veetmise viis. Kui mul oleks rohkem raha ja profülaktilist meelt, peaksin alati mängupäeva hilisele pärastlõunale psühhiaatri juurde aja panema. Jetsi kaotus on minu jaoks eksistentsiaalsete konnotatsioonidega katastroof: pärast seda pean oma maailma- ja minapildi jälle nullist üles ehitama, katkistest tükkidest kobavalt kokku panema. Nagu see käib, tehnika on lihtne: tuleb end veenda, et see oli kõigest üks mäng, et elu läheb edasi, et järgmisel nädalal on uus mäng...
Ehkki spordifanatismil on väga palju religioonidele ja religioossusele omaseid karakteristikuid, puudub selles viimastega võrreldes peamine: spordi põhjustatud kannatused ei õilista ega kaunista inimest, üksnes kulutavad, muudavad haiglaselt tundlikuks, kibestunuks, ebausklikuks, misantroopseks. Oh, kui õnnelik, lapselikult heausklik ja helge pilguga tulevikku vaatav olin ma veel kõigest kolm tundi tagasi!
Mu vaevatud vaim tsiteerib iseendale Artur Alliksaare värsse: «Lahendamatute luhtumiste maailm! Paratamatute lahtumiste maailm! Keegi ei leia endale väärilist valgust. Keegi ei leia endale kohast kannatust. Kui palju salajaid alandusi! Kui palju palavaid valandusi, mis jahtuvad õhtuudus! Kellegi südame sepist kantakse trepist alla keldrite pimedusse. Kelle keeled katkevad, see läheb meloodiatel meelest.»
Kas mu keeled on katkenud? Kas see mõtteline kelder, mille üksildusse ja pimedusse olen äsjase kaotuse järel langenud, on mu viimane rahusadam, knockdown, millest ma ei toibu ega tõuse? Kas ma lähen nüüd meloodiatel (st võitudel) meelest? Ei ja veelkord ei! Tõstan relvad hädamere vastu ning püüan vaimus taluda kõik nooled, mida vali saatus täna paiskas. Tõden, et kes ei ole valmis kannatama kaotusekibedust, pole väärt, et tunda võidurõõmu. Spordis on nagu kasiinos või kihlveokontoris: väikeste panustega ei saa panka võtta. Mina lähen edasi täispanustega, mina mängin iga voor panga peale. On see rumalus või masohhism? Ilmselt mõlemat...