Selgusid Betti Alveri nimelise debüüdipreemia tänavused nominendid

Kultuuritoimetus
Copy
Ulmekirjanik Rait Piiri hobiks on samurai relvad ja turvised. Pildil on Piir endale kuuluvas turvises.
Ulmekirjanik Rait Piiri hobiks on samurai relvad ja turvised. Pildil on Piir endale kuuluvas turvises. Foto: Kadri Umbleja

Betti Alveri kirjandusauhind põhineb Betti Alveri testamendis avaldatud soovil, mille järgi auhinnatakse hingedepäevast hingedepäevani aasta jooksul ilmunud tähelepanuväärseima eestikeelses luules või proosas kirjutatud esikteose autorit. Arvesse tulevad ka autorid, kes on varem üllitanud mitteilukirjanduslikke või draamateoseid ning need, kes on varem avaldanud teistes keeltes. Sel aastal antakse preemia välja 26. korda.

Žüriisse kuulusid tänavu Taavi Eelmaa (2020. aasta laureaat), Helle Maaslieb, Berit Petolai, Triin Ploom-Niitra ja Mihkel Samarüütel, hindamisel oli 33 teost. Žürii valis debütantide seast seitse nominenti:

  • Aliis Aalmann, luulekogu «Verihaljas» (Kultuurileht)
  • Anna Kaare, luulekogu «InteГрация» (Kultuurileht)
  • Ilmar Lehtpere, luulekogu «Kodutud luuletused» (Verb)
  • Natalja Nekramatnaja, luulekogu «Sinine pojeng» (Tuum)
  • Olav Osolin, romaan «Kus lendab part» (Varrak)
  • Rait Piir, proosakogu «Hinged mõõgateral» (Lummur)
  • Ave Taavet, proosakogu «Valerahategija» (Kultuurileht)

«Ehkki arvuliselt ilmus ilukirjanduslikke esikteoseid mõne lähiaastaga võrreldes tänavu vähem, oli debüütide plejaad sisulises plaanis kirev,» kommenteeris žürii kõneisik Triin Ploom-Niitra. «Nii luules kui ka proosas tõstsime esile mitmeid tugevaid kandidaate, ent nomineeritavaid teoseid võinuks seekord loetleda rohkemgi. Nimetamist väärib kindlasti stiilide ja rakursside paljusus. Nominentide seas on nii ulmet, krimikirjandust kui ka n-ö maagilist realismi esindav laad, samuti rõõmustavalt eripalgeliste luuleminade rohkus.»

Kirjandusauhinda annab välja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond Eesti kultuurkapitali toel. Auhinnasumma on 2000 eurot ja sellega kaasneb vastav tunnistus. Laureaat kuulutatakse välja Betti Alveri sünniaastapäeval, 23. novembril. Tänavu toimub tseremoonia Tartu Ülikooli raamatukogu 3. korruse trepifuajees koos Alveri-teemalise näituse avamisega.

Tagasi üles