R, 3.02.2023

Senitundmatu Konrad Mägi teos jõudis Kanadast Eestisse

Kultuuritoimetus
Senitundmatu Konrad Mägi teos jõudis Kanadast Eestisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Konrad Mägi- Saaremaa (1913-14)
Konrad Mägi- Saaremaa (1913-14) Foto: Repro

Sel nädalal jõudis Kanadast pärale senitundmatu Konrad Mägi maal. Väliseesti muuseumi (VEMU) kollektsiooni kuuluv teos on toodud Konrad Mägi sihtasutuse algatusel viieks aastaks Eestisse, kus seda puhastatakse, restaureeritakse ning uurijatele ja avalikkusele tutvustatakse.

Teos pärineb Konrad Mägi (1878–1925) ühest kõige kõrgemalt hinnatud Saaremaa perioodist (1913–1914) ning kujutab Abaja lahte Kihelkonnal. Teos kuulus Laine Pandi perekonnale, kes selle Eestist põgenedes 1944. aastal kaasa võttis. Teos rändas läbi Saksamaa Torontosse, kus ta rippus aastakümneid Laine Pandi korteris. Pärast surma pärandas ta maali Väliseesti muuseumile.

Konrad Mägi sihtasutuse nõukogu esimehe Enn Kunila sõnul on tal äärmiselt hea meel, et Konrad Mägi kadunud teoseid on õnnestunud viimastel aastatel leida mitukümmend. «On eriline rõõm tuua Eestisse tagasi maal, mis siit omal ajal tuhandeid kilomeetreid läände on rännanud,» ütles Kunila. «Laine Pandi perekond pidas maali nii hinnaliseks, et nad otsustasid selle põgenedes kõigest hoolimata kaasa võtta ning hoidsid seda aastakümneid eeskujulikult oma Toronto kodus. Suur tänu neile tagantjärele.» Kunila sõnul on Konrad Mägi sihtasutuse eesmärgiks maali igakülgne korrastamine ning seejärel uurijatele ja avalikkusele kättesaadavaks tegemine.

Väliseesti muuseumi peaarhivaar Piret Noorhani märgib, et tegemist on VEMU kunstikogu kõige hinnalisema teosega. «Küllap Laine Pant rõõmustaks koos meiega, et nende perele kuulunud maal on taas kodumaale jõudnud, kus seda saavad näha arvukad kunstisõbrad.» Noorhani loodab ka, et Mägi maal leiab tagasi Kanadasse jõudes väärika koha VEMU uue hoone näituseruumides.

Märksõnad
Tagasi üles