T, 7.02.2023

TLÜ Akadeemilise Raamatukogus saab näha Tiina Tammetalu maalinäitust

Kultuuritoimetus
TLÜ Akadeemilise Raamatukogus saab näha Tiina Tammetalu maalinäitust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tiina Tammetalu
Tiina Tammetalu Foto: Harry Liivrand

Alates 23. novembrist on TLÜ Akadeemilise Raamatukogu teise korruse galeriis võimalik näha Tiina Tammetalu maalinäitust «Rooma». Näituse kuraator ja kujundaja on Harry Liivrand, plakati autor Rene Haljasmäe.

Rooma, Veneetsia, Itaalia Vahemere-äärne inspireerivad Tiina Tammetalut juba veerandsada aastat, Apenniini poolsaare emotsionaalne õhustik, aastatuhandete vanune tsivilisatsioon, ajaloomälestised ja loomulikult loodus on tema üldistavate motiivikäsitluste peamised komponendid. Intuitiivse maalijana püüab Tammetalu kiirelt tabada nähtu meeleolu, pigem spontaanselt kui kaalutletult sünnib ka tema kompositsiooni ülesehitus, kus peaaegu alati leidub siiski ruumi äratuntavale urbanistlikule või maastikulisele elemendile. Kuid abstraktsionistile tüüpiliselt pääseb kujundi jäädvustuses maksvusele esmajoones värv, sügavad hõõguvad punased, rohelised, ookrised pinnad, mis oma intensiivsuses justkui tungivad kahemõõtmelisest maalipinnast välja.

Tiina Tammetalu Rooma sari asetub eesti maalikunstiajaloos pikka Itaalia-teemalisse perspektiivi. «Kui räägin rahvuslikest kunstnikest, mainides vaid mõnda nime, algab see romantilis-akadeemilise Johann Köleriga ja liigub läbi impressionistliku Ants Laikmaa, ekspressiivse Konrad Mäe, realistlike Evald Okase ja Leili Muuga ning metafüüsilise Olev Subbi uusimpressionistliku Anne Parmastoni.» Tammetalu sarjal, mis on kontseptuaalselt siiani work in progress, on selles nimekirjas juba tänaseks oma arvestatav koht.

1980. aastal Tartu kunstikooli ja 1989. aastal Eesti kunstiinstituudi maalijana lõpetanud Tiina Tammetalu (s 1961) on oma põlvkonna väljapaistvamaid abstraktse ekspressionismi esindajaid, kelle viimase kümne aasta valikust tehtud akrüülmaalide näitus «Rooma» jätkab kunstniku Itaalia-teemaliste väljapanekute sarja.

Näitus on lahti 23 jaanuarini, 2022.

Märksõnad
Tagasi üles