Panso auhinna laureaat on lavakunstikooli üliõpilane Maarja Mõts

BNS
Copy
Maarja Mõts lavastuses «Kõige all ja kohal on…».
Maarja Mõts lavastuses «Kõige all ja kohal on…». Foto: Siim Vahur / Eesti Noorsooteater

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli teatel kuulutati 30. novembril välja Voldemar Panso nimelise auhinna laureaat, kelleks on 30. lennu näitleja õppesuuna üliõpilane Maarja Mõts.

Voldemar Panso nimeline auhind antakse eeskujuks seadmist väärivale ja perspektiivikale EMTA lavakunstikooli üliõpilasele.

Auhind asutati kultuuriministri käskkirjaga 1978. aastal Jaak Alliku ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri ettepanekul. Preemia antakse kätte lavakunstikooli asutaja ja pikaajalise juhataja, lavastaja ja näitleja Voldemar Panso sünniaastapäeval, 30. novembril. Sel aastal möödub Voldemar Panso sünnist 101 aastat. Auhinnaga kaasneb mälestusmedal, mille autor on kunstnik Margus Kadarik, ja Eesti Kultuurkapitali rahaline preemia.

30. lennu juhendaja Lembit Peterson iseloomustab laureaati: «Maarja Mõts on üliõpilane, kelle loomupärane näitlejaanne ei ärata kahtlusi – nagu oleks lavale sündinud, öeldakse. Andele lisandub erakordne töövõime: Maarja oskab oma annet avada ja arendada kõige eripalgelisemates ülesannetes. Tema lavalisi etteasteid ning seniseid rolle diplomilavastustes on alati olnud põnev jälgida. Ta on leidlik, erilise huumorimeelega, seejuures ka traagilise ja lüürilise elutunnetusega. Väga hea ja hinnatud lavapartner, kes hoolib väga nii oma kursusekaaslastest kui ka õpetajatest. Tema on üks neist, kelle kaasabil on 30. lennust saanud sõbralik, rõõmus ja eluterve kooslus.»

Maarja Mõtsa ja lavakunstikooli 30. lendu saab peagi näha regilauludest ja suguvõsalugudest põimitud lavakavaga «Sink sale proo» Tartus ja Tallinnas. Jätkuvalt etenduvad ka 30. lennu diplomilavastused: kursusejuhendaja Lembit Petersoni lavastatud «Suveöö unenägu» Ugala teatris ja «Tabamata ime» Theatrumis ning 9. detsembril on viimast korda võimalus näha lavastust «JOOKS» EMTA kontserdi- ja teatrimaja black box’is.

Mirko Rajas Eesti Noorsooteatrist on 30. lennu näitlejaüliõpilastega loomas lavastust «Sihtisid pole sel sillal», mis põhineb Juhan Liivi elul ja loomingul ning esietendub 15. jaanuaril 2022.

30. lennu lavastajatudengite täispikad debüütlavastused on samuti publiku ees: Tallinna Linnateatris Margaret Sarve «Abel Sánchez. Ühe kire lugu» ja Von Krahli Teatris Marta Aliide Jakovski «Fundamentalist». Järgmisel poolaastal on oodata veel kahe lavastajatudengi, Erik Richard Salumäe ja Kalju-Karl Kivi diplomilavastusi.

Tagasi üles