N, 26.05.2022

Pühendunud humanist ja patrioot Joséphine Baker

Tiina Richard
, filoloog
Pühendunud humanist ja patrioot Joséphine Baker
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Josephine Baker 1936. aastal New Yorgis esinemas FOTO: Ap
Josephine Baker 1936. aastal New Yorgis esinemas FOTO: Ap Foto: AP

Võrreldamatu Ameerika päritolu revüüetenduste staar Joséphine Baker polnud pelgalt imelise häälega lauljanna, vaid ka tõeline patrioot ja kodanikuõiguste eest võitleja. Tema teened Prantsusmaa ees leidsid väärilise tunnustuse tänavu 30. novembril, kui ta sai oma koha suurkujude mälestusele pühendatud Panthéonis.

75 suurmehe hulgas on Baker kuues naine ja esimene tumedanahaline. Kultuuriringkonnad algatasid üle 37 000 allkirja kogunud petitsiooni juba aastaid tagasi. Tähelepanuväärse artistina paljudes maades arvukat publikut köitnud «Eebenmust Veenus» ei olnud üksnes kunstiringkondade muusa, vaid ka okupatsiooniaegse Prantsusmaa vastupanuliikumise suurkuju, kaugenedes seeläbi täielikult frivoolse naise imagost, mille andsid talle sensuaalsed tantsupoosid ning keha paljastav lavaline välimus tormiliste kahekümnendate Pariisis. Prantslased armastavad teda siiani tema isikuomaduste – sooja südame, julge ning õiglase võitlejaloomuse ja kodumaale pühendumuse eest.

Valitud kuupäev ei ole juhuslik, 30. november 1937 sai Baker Prantsusmaa kodakondsuse. Mälestustseremoonial olid esindatud erinevad ühiskonnakihid, võimu-, sõjaväe- ja kultuuriringkonnad, arvukalt tavakodanikke. Prantsusmaa president pidas kõne ja tõi esile Bakeri veendumusi, kelle eeskuju kehastab nägemust inimeste harmoonilisest kooseksisteerimisest, vaatamata nende religioonile või nahavärvile. Mälestustseremoonia üks kõlama jäänud mõtteid oli, et Prantsusmaa kodanik ollakse ka südame kaudu, mitte ainult pärandina või õiguse järgi.

Märksõnad
Tagasi üles