L, 3.12.2022

ARVUSTUS ⟩ Ämblikmees ja mineviku kombitsad

Juhan Raud
, toimetaja
Ämblikmees ja mineviku kombitsad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ämblikmees/Peter Parker (Tom Holland) ja Doktor Strange (Benedict Cumberbatch)
Ämblikmees/Peter Parker (Tom Holland) ja Doktor Strange (Benedict Cumberbatch) Foto: Filmikaader

Seda tegelast on aja jooksul nüüdseks mänginud mitmed näitlejad, ent ometi võiks öelda, et Ämblikmees on üks ja ainus. Seda ennekõike seetõttu, et tegemist on arhetüüpse tegelasega. Kui aastakümnete eest üritasid teda ekraanile tuua teised stuudiod, siis nüüd on Marveli koomiksikangelane juba pikemat aega esinenud ka nende filmistuudio toodangus. Nõnda on tehtud juba kolm head filmi: «Ämblikmees: Kojutulek»; «Kodust kaugel» ning nüüd siis ka «Pole koduteed».

«Kodu» triloogia eelmine osa lõppes puändiga: Peter Parkeri (Tom Holland) tegevus Ämblikmehena tehti kogu maailmale teatavaks. See rikub ära noormehe elu ning viskab ka tema tüdruksõbra MJ (Zendaya) ja parima sõbra Nedi (Jacob Batalon) elule kaikaid kodaratesse. Ootamatult tuleb Parkeril mõte minna oma tuttava tasuja, Doktor Strange’i jutule, kes pakub välja, et võib kasutada oma maagiat selleks, et kõik inimesed Parkeri alter ego unustaksid. Loomulikult ei ole see aga nii lihtne.

Doktor Strange’i loits läheb teismelise superkangelase muutliku meele tõttu vussi ning filmi reaalsusesse hakkavad tungima tegelaskujud eelmistest Ämblikmehe filmidest – just nimelt neist, mis vändati umbes 10 või 20 aastat tagasi, täiesti teistes stuudiotes. Sellele on leitud nutikas loosisene narratiivne õigustus – multiversum. Ehk siis teisisõnu: meie universum on vaid üks paljudest ning nüüd on nendevahelised piirid hakanud hägustuma. Niiviisi ei paigutu uus film mitte ainult praeguste Marveli stuudio linateoste konteksti, vaid suhestub ka eelnevate Ämblikmehe filmide pärandiga.

Märksõnad
Tagasi üles