P, 4.12.2022

Narva kunstiresidentuur sillutab teed videomängudest kunstini

Kultuuritoimetus
Narva kunstiresidentuur sillutab teed videomängudest kunstini
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mihkel Kleis «Brutal Gardener», 2009.
Mihkel Kleis «Brutal Gardener», 2009. Foto: Repro

15. jaanuaril avatakse Narva kunstiresidentuuris «VGA», mis toob ühe katuse alla retrovideomängud ja kaasaegse kunsti. Projekti raames korraldatakse tihe töötubade ja kohtumiste programm Narva elanikele ja külalistele.

Mitmetahuline näituste ja ürituste projekt nimega «VGA» («Video Games and Arts») seob kunsti ja videomängude maailmad. Residentuuri keldrikorrusele loob videomängude muuseum «LVLup!» oma interaktiivse pesa, kus saab Dendy ja Super Mario kambas ennast 1990ndate hämaratesse mängutubadesse unustada. Seda väljapanekut toetab ja aitab mõtestada kaasaegse kunsti näitus «Näotus».

«Visuaalselt ja vormiliselt on videomängud teinud aastakümnetega tohutu hüppe nii kultuurilises kui tööstuslikus plaanis. Ometi on jäänud nende sisu suures osas samaks,» räägib kunstinäituse kuraator Juhan Soomets. «Isiku eskapism ja samastumine kunagi vilkuval telekaekraanil paari piksli suurusesse mehikesse on asendunud infomahuka ja ülikeeruka protsessiga siledal ekraanil. Samas inimese põhivajadus identiteedimängude järele on järjest kasvav ja ekraani jälgimise naudingud tunduvad olevat piiritud.»

Näitusele on jõudnud töid Moskvast Tartuni, mõned neist on sündinud käesoleval aastal ja ka selle näituse jaoks. Mõned märgilised tööd on aga üle-eelmisest kümnendist: väljapanekul saab teada, kuidas Anna Shkodenko leiutas kogemata retina-ekraani kümme aastat enne Steve Jobsi ning kuidas tabas Mihkel Kleis 2010ndate ja 2020ndate vahetumist. Näitusel löövad kaasa veel Oleg Frolov (RU), Alexei Gordin, Henri Hütt, Danel Kahar, Raul Keller, Kaspar P Loit ja Denisa Stefanigova (CZ).

Videomängude mitmekesist maailma esitab Baltimaade esimene interaktiivne videomängude muuseum LVLup!, mille asutasid 2018. aastal Tallinnas entusiastid Andrejs Rusinovskis ja Camille Laurell. Narva tuuakse kuldne klassika: Nintendo, Sega ning Sony PlayStation konsoolid. «Soovime, et igas vanuses külastajad saaksid mõnusalt aega veeta, nii et haruldasi esemeid on vähe – enamasti on eksponaadid, mis pakuvad huvi kõigile,» räägib Andrejs Rusinovskis. «Vanemad inimesed sukelduvad oma lapsepõlve: Battle City, Contra, Mario. Noorte jaoks on meil olemas Guitar Hero plastkitarrid ja trumm. Lapsi kindlasti rõõmustab Kinect. Kõik need asjad on suhteliselt uued, aga ikkagi: Kinect ilmus 2010. aastal ehk siis 11 aastat tagasi, esimesed Hero mängud olid loodud aastal 2007 ehk ka see on juba ajalugu.»

Näitused on avatud 15. jaanuarist 10. aprillini. Info veebilehel: www.nart.ee/et/vga

Märksõnad
Tagasi üles