Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

2021 kunstiaasta – aeg kasutajaliidestest on lahti

Edith Karlsoni näitus «Süütuse tagasitulek» EKKMis. FOTO: Paul Kuimet

Populaarse teooria kohaselt pidi maiade kalendri järgi maailm lõppema 2012 aastal. Aasta algul ringles netis naljakas meem, mis pakkus välja, et see maia oli düslektik ning ajas lihtsalt numbrite järjekorra segamini – tegelikult oli silmas peetud hoopiski aastat 2021.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Muidugi oli tegemist naljaga ning tõenäoliselt seisavad meil kõigil palju raskemad ajad veel alles ees, aga samas tekitas midagi selles meemis ka äratundmist ja pani pead noogutama. Apokalüpsisest oli sel aastal asi kaugel, kuid teatav aeglasel tulel praadimise tunne on viimasel ajal paljudel olnud küll – ka kunstimaailmas.

Koroonajärgses maailmas on paljudel aja ja ruumi tajumisega midagi juhtunud: 2020 ja 2021 on kuidagi ühtlustunud või peaaegu et üheks sulanud. Igatahes on neid raske eristada. Aeg on liigestest lahti. Kunstnike liidu juhi Elin Kardi sõnul: «On paradoksaalne, et kusagilt on aasta just nagu vahele jäänud. Seda ei eksisteeri. Ühelt poolt näib 2020 jätkuvat siiani, teiselt poolt läks 2019 sujuvalt üle 2021ks.» Ka kunstimuuseumi juht Sirje Helme ühendab lõppeva aasta eelmisega: «2020. aastal jäid pidamata mitmed kunstinäitused, mis uude aastasse osaliselt üle toodi; võib-olla seetõttu on üldpilt hakitud, hargnev mitmes suunas, aga eks ühisjuttude aeg ongi ilmselt läbi.»

Tagasi üles
Back