L, 26.11.2022

Vanemuise näitlejad teevad Molière’i 400. sünniaastapäeva auks eksperimentaalse žesti

Kultuuritoimetus
Vanemuise näitlejad teevad Molière’i 400. sünniaastapäeva auks eksperimentaalse žesti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karol Kuntsel ja Linda Kolde Vanemuise lavastuses «Naiste kool».
Karol Kuntsel ja Linda Kolde Vanemuise lavastuses «Naiste kool». Foto: Maris Savik/Vanemuine

Prantsuse näitekirjaniku Molière'i komöödia «Naiste kool» on Vanemuise teatri publikut naerutanud juba paar aastat. Pärast selle aasta 15. jaanuari etendust teevad näitlejad Moliére’i 400. sünniaastapäeva auks talle sümboolse kummarduse, tuues esmakordselt Eestis publiku ette lühinäidendi ««Naiste kooli» kriitika».

««Naiste kooli» kriitika» on lühinäidend, mille Molière kirjutas pärast tormilist ja äärmustesse kalduvat vastukaja oma uuele näidendile ja lavastusele «Naiste kool».

«Arvamused sellest lavastusest läksid väga lahku – paljude meelest oli näidend uus, vaimukas, terav ja geniaalne, ent palju jagus ka kadetsejaid või lihtsalt teisitiarvajaid, kes leidsid selle näidendi moraalitu ning kehva olevat. Kuna Päikesekuninga ajastu armastas kunsti, oli teater seltskondades tuline teema. Sellele kõigele otsustas Molière vastata vormis, mida ta kõige paremini valdas – näidendiga. Nii sündis ««Naiste kooli» kriitika«, kus «Naiste kooli» pooldajad ja vastased vaidlevad selle sündsuse ja headuse üle,» rääkis Vanemuise «Naiste kooli» lavastaja Priit Strandberg.

Strandberg usub, et nii suuri autoreid, kes on mõjutanud mitte ainult maailmakirjandust, vaid ka üleilmset teatrikultuuri, on hea tunda. «Ma ei tea, et keegi oleks kirjutanud pärast oma teosele ilmunud kriitikat veel tagasisidest lähtuvalt uue näidendi.»

Soov ««Naiste kooli» kriitika« lavastusega siduda oli trupil juba «Naiste kooli» lavastusprotsessi käigus. «On ju kurioosum, et selline lühinäidend üldse eksisteerib. Kuna Moliere´i 400. sünniaastapäeva tähistav aastanumber ei olnud enam kaugel, sündiski idee, et kui «Naiste koolile» publikuarmastust jagub, tähistame näidendi autori ümmargust sünniaastapäeva, tuues «Naiste kooli» publiku ette ka ««Naiste kooli» kriitika», rääkis Strandberg.

Nii on 15. jaanuari 2022 «Naiste kooli» etenduse publikul võimalus pärast etendust saada osa sündmusest, mis kujuneb ilmselt tavapärase repertuaariteatriga harjunule küllaltki eksperimentaalseks. «See saab olema üks väga vaimukas ««Naiste kooli» kriitika» lavastatud lugemine, kus osalevad lisaks trupile ka mitmed teised vanemuislased,» ütles Strandberg, uskudes, et publik lahkub pärast seda sündmust Sadamateatrist veelgi parema tujuga.

Vanemuise teater palub publikul arvestada, et ««Naiste kooli» kriitika» lisab teatriõhtule umbes pool tundi.

Märksõnad
Tagasi üles