Kas on võimalik kirjutada programmi, mis oleks reflektiivne enda ja oma olemise suhtes, nagu inimene on teadlik oma eksistentsist? Ma arvan, et praegu ei ole, aga tuleviku kohta ei saa öelda, et see pole võimalik.
Teine filosoofiline koolkond on biheivioristlik ja ütleb, et see, kas mingi olend on subjektne, sõltub lihtsalt sellest, kas ta suudab subjektina käituda.
Kunas keegi meid armastab? Armupartneri puhul on see dilemma ehk kõige teravam.
Essentsialistlik vastus on, et siis, kui tema sees – tema hinges või vaimus – on niisugune pühendumus ühele konkreetsele inimesele, et peab seda inimest enda oluliseks teiseks ning omistab talle suure hulga positiivseid väärtusi, peab teda võtmeisikuks oma elus ja nii edasi.
Kas niisuguse hingeseisundi olemasolu on oluline selleks, et olla armastaja? Selleks, et olla subjekt? Biheivioristlik vastus kõlab: ei, selleks et olla armastaja, on vaja hoolida teise heaolust, temaga arvestada, talle pühenduda ja nii edasi. Me võime saada siit terve rea käitumuslikke jooni, mille summa olekski subjektsus. Biheivioristlikult positsioonilt võib öelda, et androidid on subjektid, sest nad käituvad subjektina.
Seda, et inimene võiks robotit armastada, ma usun. Aga kas robot võib inimest vastu armastada?
Enamik filosoofe vastab sulle nii, et robot ei saa inimest armastada essentsialistlikus mõttes – tema sees ei ole niisugust afektiivset meeleseisundit, mis sind väga oluliseks peaks, nii et ta hinges haiget saaks, kui sa ta maha jätad. Küll aga ületab ta biheivioristlikus mõttes inimest mitmekordselt oma pühendumuse ja oskusega arvestada või väsimatu tähelepanu osutamise ja kõige niisugusega.