L, 26.11.2022

Kumu näitab veebruaris arhitektuurifilme

Kultuuritoimetus
Kumu näitab veebruaris arhitektuurifilme
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ólafur Elíasson (paremal) ja BBC toimetaja Alan Yentob.
Ólafur Elíasson (paremal) ja BBC toimetaja Alan Yentob. Foto: Kumu/BBC

Kolmapäeval linastub Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas film «Ólafur Elíasson. Haruldane imenähe» (Olafur Eliasson: Miracles of Rare Device), juhatades sisse arhitektuurifilmide kuu. Filmis portreteerib parasjagu oma Londoni näituseks valmistuvat kunstnikku Briti režissöör John O’Rourke.

Elíasson on konstrueerinud hiiglasliku päikese, projekteerinud jugasid ja eksponeerinud sulavaid jääkamakaid. Kes ei teaks «Ice Watchi» – installatsiooni, mis kujutas Gröönimaa liustikest lahti murdunud ja Euroopa suurlinnade tänavatele sulama toodud jäätükke? Või «The Weather Projecti» – udust kerkivat päikest, mida käis Tate Modernis vaatamas kaks miljonit inimest?

New Yorki ja Pariisi ehitatud kunstlikud joad, Aarhusi kunstimuuseumi katusel paiknev vikerkaarevärviline klaasist ringgalerii, päikesepatareiga taskulamp «Little Sun»... – kõigi nende autor on üks nüüdiskunsti suurkujusid, Taani-Islandi kunstnik, arhitekt ja disainer Ólafur Elíasson.

Tema suurejoonelised installatsioonid, skulptuurid ja ehitised on inspireeritud loodusest, suunates inimesi elama ja käituma keskkonnateadlikumalt ning juhtides tähelepanu sellele, kui habras on ümbritsev keskkond.

Sisutihe linateos annab ülevaate autori loomingust ja filosoofiast, tema väga erilisest suhtest loodusega. Muuhulgas külastatakse Berliinis tegutsevat Ólafur Elíassoni stuudiot, kus on ametis sadakond inimest alates arhitektidest ja lõpetades kunstiteadlastega – see ruumiuuringute laboratooriumiks nimetatud stuudio toimib ka omamoodi kogukonnana.

Kunstniku viimase aja kiindumuseks on arhitektuur, mille näited on Reykjavíkis asuva Harpa kontserdimaja fassaad, Vejles asuv vette ehitatud kontorihoone Fjordenhus ja Kopenhaagenis asuv lahtikäiv jalakäijate sild Cirkelbroen – kõik väga imetabased ehitised.

Film kuulub BBC kultuuridokumentaalide sarja «Imagine…» ja selles kõlab ka Maarja Nuudi muusika.

Kolmapäeval, 2. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis toimuv seanss on tasuta.

Veebruaris jõuavad ekraanile veel filmid arhitektidest Richard Leplastrierist ja Eileen Grayst ning Natsi-Saksamaa arhitektuuri üheks esindushooneks peetavast Prora puhkekeskusest.

Seanssidele pääseb ainult Covid-tõendi esitamisel. Mask on kohustuslik.

Kultuuriteemaliste filmide sarja «Kumu dokumentaal» korraldavad Kumu ja PÖFF.

Märksõnad
Tagasi üles