ERMis avatakse rahvusvaheline rändnäitus «Rännak Lotmani semiosfääris»

Kultuuritoimetus
Copy
Juri Lotman (28. veebruar 1922 – 28. oktoober 1993).
Juri Lotman (28. veebruar 1922 – 28. oktoober 1993). Foto: Artur Kuusi illustratsioon

Selle aasta 28. veebruaril möödub sada aastat semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani sünnist. Juubeliaastat tähistatakse nii Eestis kui välismaal erinevate konverentside, publikatsioonide ning muude ettevõtmistega. Üks tähelepanuväärsemaid neist on Lotmani kodulinnas Tartus asuvas eesti rahva muuseumis avatav rahvusvaheline rändnäitus «Rännak Lotmani semiosfääris», mis on näitus avatud 4. veebruarist 20. aprillini.

Näitus valmib Eesti semiootika seltsi, filmikunstnik Katrin Sipelga, režissöör Jaak Kilmi, Tartu Ülikooli, eesti rahva muuseumi ja Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu koostööna. Ekspositsiooni keskmeks on Juri Lotmani kauaaegne korter Tartus Burdenko (Veski) tänaval.

Näitus portreteerib Lotmanit kui andekat teadlast, säravat õppejõudu, avatud intellektuaali ja hoolivat vanaisa. Puudu ei jää ka Lotmani omapärasest vaimukusest ja mängulisusest. Kodu peegeldab seal elavat inimest ning läbi selle kujundi saab näituse külastaja põneva visuaalse ja kogemuspõhise viisi Lotmaniga tutvumiseks. Kuraator Katrin Sipelgas: «Tuginedes proffessori kaasaaegsete, kolleegide ja lastelaste mälestustele töötasime Jaak Kilmiga välja tingliku ruumi kontseptsiooni, tinglike koduste objektidega, mis aitavad heita pilgu akadeemikule kui inimesele.»

Ühe kuulsaima Eestis tegutsenud humanitaarteadlase teeneks on mõjuka Tartu-Moskva semiootikakoolkonna rajamine, maailma esimese semiootikaajakirja algatamine ning mõiste «semiosfäär» väljapakkumine. Lotmani poolt tehtud töö laiendas semiootika ulatust inimkultuuri kui keeruka, iseennast piiritleva ja loova terviku mõistmisel.

Koos näitusega toimub eesti rahva muuseumis mitmekesine kultuuri ja teadusprogramm. Kavas on etendus «Lotman» (21. ja 22. märtsil), kuraatori- ja giidituurid.

Lotmani sajas sünniaastapäev on valitud UNESCO poolt UNESCO 2022. aasta juubelite programmi. Näitus rändab hiljem Peterburi, Pariisi, Thessalonikisse ja teistesse rahvusvahelistesse sihtkohtadesse.

Näituse ja kaasneva programmi info pidevas uuenemises aadressil https://www.erm.ee/et/rannak-lotmani-semiosfaaris.

Tagasi üles